Podczas poniedziałkowej (26 października) sesji radomscy radni mieli przyjąć projekt uchwały „w sprawie stanowiska dotyczącego zamiaru podziału województwa mazowieckiego i nadania Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego”. Stanowisko przygotował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.
„Niestety reforma administracyjna na mocy której zredukowano liczbę województw z 49 do 16, pozbawiła Radom statusu miasta wojewódzkiego, pomimo iż jest 14-tym co do wielkości miastem w Polsce. W zestawieniu z mniejszymi miastami wojewódzkimi wykazuje narastającą różnicę w rozwoju” - czytamy w uzasadnieniu stanowiska. - „Wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego przyczyni się do zmniejszenia dysproporcji rozwojowych pomiędzy aglomeracją stołeczną, a podregionami wchodzącymi w skład obecnego województwa mazowieckiego. Konsekwencją wydzielenia Warszawy będzie konieczność ustanowienia nowej siedziby województwa mazowieckiego. Rada Miejska w Radomiu stoi na stanowisku, że najlepszym kandydatem do tej roli jest miasto Radom”.
https://www.cozadzien.pl/radom/polityka-na-sniadanie-co-dalej-z-podzialem-mazowsza/67456
- Dziś jako radomianie powinniśmy mówić jednym głosem. Wszyscy widzimy, jak Radomiowi jest potrzebny status miasta wojewódzkiego – przekonywał Łukasz Podlewski, szef klubu radnych PiS. - Nieważne, gdzie będzie siedziba wojewody czy marszałka. Najważniejsze, żeby był stolicą województwa. To bardzo smutne, kiedy wszyscy wokół są przeciw podziałowi Mazowsza. Dlatego głos z Radomia jest dziś tak ważny. Z Radomia powinien płynąć mocny sygnał, że jesteśmy za takim podziałem.
Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że na razie nie ma ustawy w sprawie podziału Mazowsza, nie wiadomo, gdzie będzie siedziba władz tego województwa i jak będzie się nazywało.
- Jesteśmy za silnym Radomiem. Musimy walczyć o to, żeby był tu i wojewoda, i sejmik. Bo to będzie miało wpływ na prestiż Radomia – mówiła Michalska-Wilk. I zaproponowała, by w stanowisku znalazł się zapis, iż w naszym mieście siedzibę mieć będzie wojewoda, marszałek i sejmik.
https://www.cozadzien.pl/radom/dlaczego-warto-byc-miastem-wojewodzkim/67367
- Mamy być stolicą woj. mazowieckiego? Co to ma być? W jednym mieście urząd marszałkowski, w innym wojewoda, w jeszcze innym zarząd województwa - mówiła Małgorzata Zając (KO). - My jako rada powinniśmy dążyć do utworzenia woj. radomskiego! To nam da prestiż. Więc „nie” dla podziału woj. mazowieckiego, „tak” dla utworzenia woj. radomskiego.
Michalska-Wilk zwróciła się do radnych PiS: - Jeśli zagłosujecie państwo przeciwko tej poprawce, to pokażecie, że jesteście hamulcowymi tego projektu. Bo podejmując to stanowisko powinniśmy razem, wspólnie pokazać, że walczymy o nasze miasto. A naszym miastem jest Radom. Nie Siedlce, nie Płock, nie Ciechanów. Jeśli chcecie, żeby Radom był miastem wojewódzkim, to ważne, jakie władze i jakie instytucje w tym mieście się znajdą. Bo to buduje lokalny prestiż tego miasta. Jako radomianie powinniśmy o to walczyć. Aby po przeprowadzeniu tej reformy tu właśnie zlokalizowano siedzibę wojewody, sejmiku i marszałka. To będzie prestiż dla naszego miasta, to będą nowe miejsca pracy, to będzie budowa wizerunku, ale to będą także dodatkowe wpływy do budżetu. Czego wy tak naprawdę chcecie? Chcecie silnej pozycji Radomia czy interes tego miasta jest wam obojętny? My pokazaliśmy, że walczymy o Radom. A jeśli wy zagłosujecie przeciw, to pokażecie, że walczycie o stołki i o obalenie marszałka Struzika.
Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PiS) zauważyła, że radni w dyskusji „dzielą skórę na niedźwiedziu”, bo przecież nie ma jeszcze ustawy, a tu się mówi o tym, gdzie siedziba wojewody czy marszałka. - Głosując nad tym stanowiskiem oddajemy głos za Radomiem. Mówimy wprost, że na Radom warto postawić. Że to Radom, a nie inne miasto ma Mazowszu powinien być miastem wojewódzkim – przekonywała.
https://www.cozadzien.pl/radom/podzial-mazowsza-radom-stolica-marszalek-w-siedlcach/67206
Część radnych PiS stwierdziła w dyskusji, że radni KO mogli przygotować swoje stanowisko, a nie próbować zmienić stanowisko PiS.
Przewodniczący Podlewski powiedział w końcu otwarcie, że „Radom nie będzie miał wszystkiego”. - Radom najprawdopodobniej nie będzie miał siedziby wojewody, siedziby marszałka i... Nie wiem... Sejmu, senatu – mówił szef klubu radnych PiS. - Chcemy dziś uczciwie rozmawiać o statusie miasta wojewódzkiego. Jeżeli państwo tego nie przyjmują do wiadomości, to możecie głosować przeciw. Musimy mieć świadomość, że Radom tymi stanowiskami, tymi siedzibami będzie musiał się podzielić z innym miastem. Ja za takim stanowiskiem nie zagłosuję, bo nie będę głosował przeciwko Radomiowi.
W głosowaniu wnioskiem KO, by do projektu dopisać, że w Radomiu znajdzie się siedziba i wojewody, i marszałka, i sejmiku opowiedziało się 11 radnych (KO i radny niezależny), 13 (PiS) było przeciw. Za przyjęciem stanowiska głosowało 21 radnych, przeciw była Małgorzata Zając, a pięć osób wstrzymało się od głosu.