We wtorek (14 marca) odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Radomiu, na której została podjęta uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Żeromskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nasz Dom" planuje wybudować dwa, ośmiopiętrowe bloki z garażami w parterach i kondygnacjach podziemnych. W obu wieżowcach ma powstać po około 56 mieszkań różnej wielkości. W ramach inwestycji ma powstać również: zjazd z drogi wewnętrznej łączącej teren inwestycji z ul. Czachowskiego, nawierzchnia utwardzona (chodniki, drogi wewnętrzne, stanowiska postojowe), zieleń urządzona (trawniki, krzewy, drzewa ozdobne), plac zabaw, obiekty małej architektury, oświetlenie zewnętrzne, wiata śmietnikowa.
https://www.cozadzien.pl/radom/dwa-wiezowce-powstana-w-centrum-miasta/88865
Inwestycja ma powstać w oparciu o specustawę, tzw. lex deweloper. Zgodnie z najważniejszym przepisem ustawy lex deweloper możliwa jest budowa mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od tego, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego lub jakie ma ustalenia. W praktyce oznacza to, że deweloperzy nie muszą brać pod uwagę ustaleń takiego planu. Jednak ostateczną decyzję wydają radni Rady Miejskiej, dlatego Radomska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nasz Dom" zgłosiła się do miasta o ustalenie lokalizacji inwestycji.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/sesja-rady-miejskiej-zdjecia/90040
Pozytywną opinię do wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" wydała Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Zastrzeżeń nie mają także strażacy. Swoje uwagi przedstawili zaś Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, firma telekomunikacyjna, PGE Dystrybucja S.A. Rejon Energetyczny w Radomiu i Wodociągi Miejskie w Radomiu. Uwagi są na tyle drobne, że w procesie inwestycji inwestor będzie mógł je wszystkie spełnić.
Radni po wysłuchaniu planu inwestycji, nie dyskutowali. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 23 radnych, nikt nie był przeciw, dwóch radnych wstrzymało się od głosu. - Obecny stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie miasta jest niewystarczający. Ponadto, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w mieście Radom na rok 2021, liczba mieszkań wynosiła ogółem 84 990. Średnia liczba mieszkańców na jedno mieszkanie w Radomiu to 2,49, a w województwie mazowieckim – 2,31. Dlatego też należy uznać, że planowana inwestycja mieszkaniowa przyczyni się do poprawy stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie miasta - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.