"Tegoroczna Stolica Kultury Mazowsza – Radom – przedstawiła bogatą i zróżnicowaną ofertę. Wydarzenia zaproponowane przez miasto są przedsięwzięciami cyklicznymi, które zdążyły już zyskać popularność" - możemy przeczytać w uzasadnieniu.
Ubiegając się o status kulturalnej stolicy Mazowsza władze Radomia wskazały plany organizacji dużych cyklicznych imprez, takich jak: obchody Czerwca 76, Nagroda Literacka Witolda Gombrowicza i festiwal „Opętani Literaturą”, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum”, Nagroda Literacka Miasta Radomia i Targów Wydawnictw Regionalnych, Uliczka Tradycji, Radom Fashion Show, czy Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. Planowana jest również stała działalność instytucji artystycznych: spektakle Teatru Powszechnego i comiesięczne koncerty Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz jej udział w corocznym Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena pod patronatem państwa Pendereckich. Rozwijana będzie działalność w dziedzinie edukacji kulturalnej, m.in. poprzez otwarcie i rozbudowę nowoczesnego centrum edukacji multimedialnej w Kuźni Artystycznej, prowadzonej przez MOK Amfiteatr.
W ramach konkursu Radom zaprosi na wydarzenia o charakterze lokalnym i ogólnopolskim m.in. „Zawieruchy radomskie” (udziałem kapel i artystów muzyków z regionu radomskiego), „Radom art. Night” (wydarzenie w przestrzeni miejskiej), piknik historyczny „Radom Jagiellonów”, czy „Anima Urbis” (nocny spacer po mieście).
Każdego roku jest wybierana inna stolica. Samorząd Województwa Mazowieckiego co roku rozpatruje wnioski mazowieckich starostw z rocznymi programami imprez kulturalnych organizowanych w mieście powiatowym oraz w sąsiadujących gminach. Następnie komisja powołana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz marszałka przeznacza środki finansowe, które wybrany powiat rozdysponowuje na własny program kulturalny. Przyjęło się również organizowanie przez kolejnych gospodarzy uroczystości otwarcia i zakończenia projektu. Tradycją jest przekazywanie kolejnym laureatom przez swoich poprzedników symbolicznego klucza „Stolicy Kultury Mazowsza”.
Radom otrzyma teraz od samorządu województwa mazowieckiego 100 tys. zł na realizację projektu. W ubiegłym roku tytuł „Stolica Kultury Mazowsza 2018” i 100 tysięcy złotych na organizację wydarzeń kulturalnych otrzymał Powiat Warszawski Zachodni.
Tegoroczna uroczystość odbędzie się 19 stycznia podczas koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej.