Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Ankieterzy zapytają w sumie pół tysiąca radomian. Czterystu z nich to mieszkańcy obszarów szczególnie narażonych na podtopienia. Chodzi tu o okolice zalewu Borki, Cerekwianki i Strumienia Halinowskiego, osiedli Piotrówka i Ustronie oraz Potoku Północnego. W badaniu weźmie także udział 100 przypadkowych pełnoletnich przechodniów.
Zostaną oni zapytani m.in. o to, jakie problemy wynikają z życia na zalewanych obszarach, czy wiedzą, jakie konsekwencje niosą ze sobą zmiany klimatyczne oraz o znajomość programu „Life”. Badanie opinii publicznej potrwa do 3 października. Potem, firma Biostat z Rybnika, która przeprowadza ankiety na zlecenie UM w Radomiu, przedstawi miastu raport. Mamy go poznać jeszcze w tym roku.
Konsultacje społeczne są wymogiem programu „Life”, do którego Radom przystąpił w kwietniu. Prace inwestycyjne przewidują choćby oczyszczenie i pogłębienie zalewu na Borkach oraz przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. W jego ramach m.in. zostanie posadzona roślinność lepiej chłonąca wodę. Dzięki temu w okresie wzmożonych opadów, łatwiej będzie gromadzić wodę, która w okresie suszy zostanie wykorzystana do podlewania miejskich skwerów czy trawników. Wszystko to, ma zapobiec lokalnym podtopieniom, które są wynikiem zmian klimatycznych. Prace inwestycyjne w samym Radomiu zaplanowano na 2017 i 2018 rok.
Ankieta będzie powtórzona za cztery lata, czyli po zakończeniu programu. - Oczekiwalibyśmy 50 procentowego zadowolenia społecznego z wprowadzonych zmian związanych z adaptacją do zmian klimatu w Radomiu. Wśród pozostałych celów badania jest ocena przygotowania miasta do zmian klimatycznych oraz nastawienie społeczne do planowanych inwestycji – mówi Kinga Lewicka, podinspektor ds. realizacji projektu „Life” w Urzędzie Miejskim w Radomiu.
O udział w projekcie „Life” miasto zabiegało wraz z Wodociągami Miejskimi. Komisja Europejska przekazała na ten cel (w listopadzie 2015 r.) 12 mln 207 tys. 760, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 6 mln 494 tys. 305 (grudzień 2015 r.). Całkowity koszt projektu to 24 mln 291 tys. 746.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.