Uroczystości rozpoczęła msza św. w radomskiej katedrze, po której uczestnicy przeszli na Rynek. Podczas obchodów odbyły się wystąpienia okolicznościowe, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty przed pomnikiem Czynu Legionów. Oddano także salwę honorową.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-zdjecia/96273
-11 listopada jest dla każdego z nas dniem wyjątkowym. Dokładnie 105 lat temu po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się wtedy marzenia wielu pokoleń Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami, którzy dochowując wierności językowi polskiemu i polskim tradycjom, nigdy nie porzucili marzeń o wolności - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Warto w tym miejscu przypomnieć i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, że Radom stał się wolnym miastem nieco wcześnie. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce rozbrajając austryjacki garnizon i powołując tzw. Republikę Radomską. To dla całej naszej lokalnej społeczności powód do wielkiej dumy.
https://www.cozadzien.pl/radom/105-rocznica-utworzenia-republiki-radomskiej/96044
Podczas uroczystości list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza przeczytał zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Paweł Dycht.
- Niepodległość i suwerenność to wartości fundamentalne. Polacy przekonali się o tym wielokrotnie z bronią w ręku walcząc o swoją Ojczyznę. Ceną za jej utrzymanie bądź odzyskanie była krew przelewana na polach bitew. Pośród tych wszystkich chlubnych momentów naszej historii szczególne miejsce zajmuje dzień 11 listopada 1918 roku, data wyznaczająca początek odrodzonego po rozbiorach państwa. Dziś jak co roku, wspominamy wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu, od szeregowych żołnierzy Legionów Polskich czy Polskiej Organizacji Wojskowej, po liderów politycznych - czytał Dycht. - Wojsko Polskie jest modernizowane, a dzięki ustawie o obronie Ojczyzny zachęciliśmy dziesiątki tysięcy Polaków do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rosną również szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszyscy, którzy decydują się na założenie munduru spełniają swój obowiązek wobec Niepodległej i jej ojców.
https://www.cozadzien.pl/sport/bieg-niepodleglosci-za-nami-zobacz-zdjecia/96271
Podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zostały także wręczone odznaczenia.