Tego dnia do RCO na bezpłatne badania i konsultacje mogli zgłaszać się zarówno chorzy – by skonsultować swój przypadek lub uzyskać fachową poradę, jak i zdrowi – żeby zrobić badania profilaktyczne. Była możliwość wykonania mammografii czy kolonoskopii. Była też okazja do konsultacji z psychologiem. – Psychoonkologia zakłada bardzo silny związek między tym, co się dzieje fizjologicznie w organizmie, a tym co się dzieje w naszej psychice. I wiemy, ze to co myślimy, może powodować jakieś reakcje fizjologiczne i odwrotnie, jeśli chorujemy, to wpływa to na naszą psychikę. Pomocy psychologicznej często wymaga zarówno sam chory, jak i jego rodzina – mówi Katarzyna Binkiewicz, psychoonkolog z RCS.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/dzien-otwarty-w-radomskim-centrum-onkologii-zdjecia/62443
W RCO rusza też Punkt Konsultacji Stomijnej. Powstał dzięki fundacji STOMAlife i umożliwi pacjentom uzyskanie bezpłatnych porad i wszelkiej pomocy, by ułatwić im funkcjonowanie. W tej chwili w Polsce jest to już 50 tys. osób posiadających stomią. - Jednym z działań, które podejmujemy, jest otwieranie punktów konsultacyjno-szkoleniowych. Nie ma niestety tak dobrze zorganizowanego systemu porad udzielanych w ramach refundacji. Brakuje dostępu do specjalistów, więc otwieramy takie miejsca, żeby stomicy czy ich bliscy mogli uzyskać kontakt ze specjalistą. Zapytać o wszystkie rzeczy, które ze stomią się wiążą, a mogą powodować problemy. Cieszę się, że Radomskie Centrum Onkologii przyłączyło się do tej inicjatywy - mówi Magdalena Piegat z fundacji STOMAlife. Punkt będzie otwarty w każdy czwartek od godz. 15 do 17.
Na miejscu można było spotkać konsultantkę w zakresie doboru bielizny dla pań po mastektomii, ale też same amazonki działające w Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Zachęcały do regularnych badań, profilaktyki, ale też podkreślały, ze choroba to nie wyrok. – Same sobą dajemy przykład na to, że po zachorowaniu można żyć aktywnie. Przekonujemy do profilaktyki, ale przede wszystkim chcemy przełamać strach i przekonać, że leczenie jest skuteczne - mówi Alina Lament, radomska Amazonka.
- Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że takie dni, jak dziś są potrzebne. Pełnia bardzo ważna rolę, ponieważ pozwalają osobom, które chcą tu przyjść, zdiagnozować się u jednych z najlepszych ekspertów. Pozwalają pozbyć się strachu, wyjaśnić to, co jest niewyjaśnione i zachęcają ludzi, żeby się badali. Bo wczesne wykrycie pozwala nam na wyzdrowienie, przedłużenie życia – mówi pacjentka Monika Śmietanka.
Osoby, które tego dnia odwiedziły RCO mogły też zrobić badania urologiczne czy dowiedzieć się szczegółów na temat rehabilitacji w trakcie i po chorobie. „biała sobota” cieszyła się dużym zainteresowaniem Radomian.