Kobiety muszą pana kochać…
- O! A dlaczego?
Dlatego, że wiele kobiet zawdzięcza panu powrót do zdrowia i życie. Jest pan chirurgiem, który specjalizuje się w operacjach onkologicznych, także w przypadku raka piersi.
- Tak, to jest jedna z najczęściej wykonywanych operacji w chirurgii onkologicznej, bo, niestety, 25 proc. nowotworów u kobiet jest spowodowanych rakiem piersi. To jest bardzo, bardzo wysoki procent. I, niestety, rośnie. Rocznie odnotowujemy w Polsce 17 tys. nowych zachorowań na raka piersi.
Jaka jest rola chirurga w leczeniu raka?
- Wbrew pozorom - bardzo duża. Nadal 60-65 proc. wyleczeń nowotworów to zasługa chirurgii. Jeśli przyjmiemy, że mamy trzy rodzaje leczenia nowotworów: chirurgia, radioterapia i chemioterapia, to włąśnie chirurgia jest na pierwszym miejscu. 25-30 proc. wyleczeń zawdzięczamy radioterapii, a 10 proc. chemioterapii.
W Radomskim Centrum Onkologii wykonał pan już pierwsze operacje - operacje raka piersi. Czy te operacje się udały? I czy będą kolejne?
- Operacje na pewno się udały. Na szczęście, generalnie, operacje raka piersi, te podstawowe, nie należą do bardzo skomplikowanych. Oczywiście, oprócz onkoplastycznych, z rekonstrukcją, które są trochę bardziej skomplikowane. To zresztą również będziemy wykonywali w Radomiu. Niestety, czekamy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Liczę na to, że nie tylko operacje piersi będziemy wykonywali, ale rozwiniemy pełną chirurgię onkologiczną, która jest bardzo istotna.
Wspomniał pan kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy szpital na Wacynie ma taki kontrakt?
- Niestety, nie ma. Mimo tego jesteśmy szczęśliwi, że wybudowało się coś pięknego. Pacjent nic nie płaci. Przychodzi do prywatnego szpitala, gdzie jest wysoki standard lokalowy i wysoki standard na sali operacyjnej. Mamy – co bardzo ważne dla lekarza - bardzo dobry sprzęt, dokonały do profesjonalnych zabiegów. Pacjent za te operacje nie płaci, a my wykonujemy wszystko tak, jak powinno być, w najwyższym standardzie. Mamy nadzieję, że wkrótce dostaniemy także kontrakt na te świadczenia. Dziś mamy kontrakt z NFZ na radioterapię i chemioterapię.
Panie profesorze, pochodzi pan z Macedonii…
- Tak jest.
Dlaczego wybrał pan Polskę?
- Skończyłem studia w Bratysławie, w ówczesnej Czechosłowacji. Nie dostałem się na medycynę w Jugosławii, której częścią była wtedy Macedonia, bo miałem jedną czwórkę, ale udało mi się dostać na studia medyczne właśnie w Bratysławie. I czy to pech, czy szczęście - taka blondynka z Polski, znad morza też przyjechała tam studiować...
Już wszystko rozumiem.
- Miała być krótko i to „krótko” trwa już 29 lat.
Czy potwierdza pan, panie profesorze, tę regułę, że Polki są naprawdę ładnymi kobietami?
- Jak najbardziej. Świadczy o tym to, że chociaż Słowaczki i Czeszki też są fajne, jednak wybrałam Polkę. I przyjechałem do Polski (śmiech).
Jest pan bardzo ciepłym i bardzo otwartym człowiekiem. Czy pacjentki wyczuwają tę nić sympatii? Czy ona jest ważna w pańskiej pracy?
- Bardzo ważna. Zawsze się staram, żeby być z pacjentem, bo dla nas pacjenci są najważniejsi. Oczywiście mam pewne zasady i musi być dyscyplina i jasne reguły gry. Ale dla pacjentów trzeba się po prostu poświęcić, bo 30 proc. leczenia to leczenie psychologiczne. Jeżeli pacjent ma zaufanie do lekarza, czuje przyjazną atmosferę, to wszystkie zabiegi działają na chore komórki dużo lepiej.
A do Radomskiego Centrum Onkologii na konsultację do chirurga możecie państwo zapisać się pod nr. tel. 48 377 90 20. Dziękuję, panie profesorze, i życzę wielu, wielu sukcesów. I jak zawsze życząc - obyśmy zdrowi byli.
- Dziękuję bardzo. Obyśmy zdrowi byli. I życzę też zdrowia mieszkańcom Radomia.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.