Żywa czy sztuczna, duża czy mała - choinka jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne drzewko tradycyjnie ubiera się w Wigilię, ale większość z nas ubiera je na kilka dni przed świętami, żeby wcześniej poczuć świąteczną atmosferę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć choinek słuchaczy Radia Rekord.
Pomysły na przystrojenie iglastego drzewka są przeróżne. Jedni decydują się na stonowane i jednakowe kolory, inni wręcz przeciwnie. Są też tacy, którzy wybierają ręcznie robione ozdoby. W tym roku poprosiliśmy żebyście podzielili się zdjęciami Waszych choinek. Wszystkim, którzy zechcieli się pochwalić swoim świątecznym drzewkiem serdecznie dziękujemy. Wasze choinki są zachwycające i niepowtarzalne.
Krótka historia tradycji ubierania choinki
Najstarsze informacje o choince - iglastym drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie rajskimi jabłuszkami, orzechami i ozdobami z papieru pochodzą z XV-i XVI-wiecznych kazań wygłaszanych w kościołach Alzacji (pogranicza Niemiec i Francji). Wbrew pozorom nie były to pochwały, zwyczaj protestanccy duchowni potępiali jako pogański. W 1604 r. teolog Dannhauer strofował z ambony, że „wśród różnych głupstw świątecznych jest także choinka”. Jednak zwyczaj dekorowania choinki nie poddał się krytyce.
Nieco później obyczaj ubierania drzewka przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX w. choinka triumfalnie wkroczyła do domów Anglików i Francuzów, a potem do mieszkańców Europy Południowej. I stała się najbardziej rozpoznawanym symbolem Bożego Narodzenia.
Jabłka na choince były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także symbolem płodności. Świeczki z kolei symbolizowały Światłość świata, czyli Chrystusa; były też związane z kultem zmarłych. Początkowo świece zapalano na drzewku właśnie dla nich. W zależności od regionu na choinkach zawieszano różne ozdoby. Oprócz jabłek i orzechów pojawiły się też ciastka i suszone owoce, a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy.
Do Polski zwyczaj ubierania choinki (zwykle w Wigilię) przywędrował na przełomie XVIII i XIX w. W zaborze pruskim propagowali go pruscy żołnierze i urzędnicy. Początkowo choinka przyjęła się tylko wśród arystokracji, potem obyczaj przejęła szlachta i mieszczaństwo, a najpóźniej mieszkańcy wsi. W niektórych regionach południowej Polski choinki pojawiły się dopiero po II wojnie światowej. Zwyczajowo zielone drzewko stało przynajmniej do Trzech Króli, a najczęściej do Matki Boskiej Gromnicznej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl