Ruszyły prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przeprowadzi w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej, a także postumentu dzieci Kędzierskich.
Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej, ruszyły 27 maja. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego powierzył wykonanie prac renowacyjnych, neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej i postumentu dzieci Kędzierskich, pracowni konserwatorskiej Urszuli Krawczyk. - Dzięki hojności osób odwiedzających radomską nekropolię rzymskokatolicką, w czasie naszych kwest, możemy w tym roku zrealizować renowację dwóch nagrobków: Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Stasia i Luci Kędzierskich – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.
Postument Marianny Niedźwieckiej wykonany jest z piaskowca, nakryty piękną urną kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony czterema frontonami i pokryty jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.
Kamienny pomnik nagrobny Marianny Niedźwiedzkiej, jest jednym z najstarszych na radomskiej nekropoli i pochodzi z I poł. XIX w. i znajduje się w bardzo złym stanie. Dalsze pozostawanie obiektu w obecnych warunkach ekspozycji, bez podjęcia interwencji konserwatorskiej niosłoby ryzyko pogłębienia istniejących zniszczeń i powstania szeregu nowych. Demontaż obiektu oraz kompleksowa konserwacja obiektu pozwoli zabezpieczyć go przed dalszą degradacją i przywrócić pierwotny stan.
Drugi z obiektów poddanych tegorocznej renowacji, to nagrobek dzieci Stasia i Luci Kędzierskich, złożony z figurki dziecka z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanym na piaskowcowej podstawie w formie stopnia. Obiekt nie posiada żadnej izolacji poziomej oddzielającej go od podłoża. Stopień częściowo przykrywa ziemia, a rosnące w niewielkiej odległości drzewo oplata go swymi korzeniami. Pomnik nagrobny dzieci Kędzierskich pochodzi z początków XX w.
W ciągu 20 lat Komitet zebrał podczas 29 kwest – 536 tys. zł., za które odnowione zostało 18 nagrobków. Wszystkie realizacje konserwatorskie można oglądać na stronie Komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl.
Obydwa pomniki zostaną oddane przez pracownię konserwatorską 15 października.