Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Dolina Kosówki to obszar o powierzchni 246 ha, znajdujący się pomiędzy zalewem Borki a skansenem. W 2009 roku radni zdecydowali już o utworzeniu w tym miejscu obszaru chronionego krajobrazu "Dolina Kosówki”. Okazało się, że żyje tu m.in. motyl czerwończyk nieparek, objęty ścisłą ochroną i znajdujący się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Ponadto występuje mucha bzyg, bocian czarny czy szczeżuja wielka., która także jest wpisana na czerwone listy gatunków zagrożonych.
Zdaniem Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego dolinie Kosówki nie wystarczy obszar krajobrazu chronionego, powinna zostać uznana za rezerwat przyrody. - Obszar chronionego krajobrazu niewystarczająco zabezpiecza dolinę – twierdzi Jacek Słupek. - Rezerwat jest obszarem zachowującym w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, gatunki zwierząt i roślin, natomiast obszar chronionego krajobrazu jest głównie nastawiony na rekreację, a działalność gospodarcza podlega tylko niewielkim ograniczeniom.
Według Krajowej Strategii Ochrony Różnorodności Biologicznej w Polsce powinno być utworzonych jeszcze co najmniej kilkaset rezerwatów. Stąd akcja przyrodników w całej Polsce „Rezerwaty przyrody - czas na comeback!”. Dzięki niej chcą zapewnić ochronę przyrody, ekosystemów i najbardziej zagrożonych gatunków. Radomscy przyrodnicy w naszym regionie proponują objęcie ochroną właśnie doliny Kosówki.
- Do tej pory było tak, że koncentrowaliśmy się głównie na dużych obszarach, które tworzą duże ekosystemy w ramach europejskiej sieci Natura 2000 - mówi Jacek Słupek. W tych obszarach można jednak prowadzić działalność gospodarczą i normalnie funkcjonować. - Dlatego chcemy przywrócić odpowiednią rangę ochronie rezerwatowej, która ostatnimi czasy została zaniedbana z powodu programu Natura 2000.
W każdym województwie będzie jeden koordynator akcji. - Możliwe, że tak duży region, jak byłe województwo radomskie będzie wymagał dwóch lub trzech takich osób - mówi przyrodnik.
Akcja wyznaczania obszarów pod rezerwat planowana jest na lata 2016-2018.
Jeśli wiesz o obszarze, który powinien zostać rezerwatem, możesz wypełnić kartę znajdującą się na stronie Klubu przyrodników lub skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem akcji w naszym województwie. Za nasz region odpowiada dr Sławomir Chmielewski ze Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.