Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. W gronie laureatów mamy ludzi, którzy całym swoim życiem udowadniają, jak ważna jest praca dla lokalnych społeczności podkreśla marszałek Adam Struzik. – Pasjonatów z głowami pełnymi pomysłów, ludzi niezwykle twórczych i aktywnych. Możemy ich śmiało nazwać ambasadorami naszego regionu, bo ich praca jest wizytówką całego Mazowsza, inspiracją i mobilizacją do odkrywania bogactwa naszego regionu.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
W gronie laureatów znaleźli się Robert Fidos z Borkowic oraz Kapela Podwórkowa „U Maxa” z Sienna.
Robert Fidos to historyk regionalista, nauczyciel, w latach 1994-2010 dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Borkowicach, a od 2010 r. wójt gminy Borkowice. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, współzałożyciel Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze, Stowarzyszenia Pamięci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Rudnie. Ponadto jest autorem przewodników turystycznych po Borkowicach i Przysusze i inicjatorem wielu ważnych projektów, m.in. budowy pomnika majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Rudnie, odnowienia zbiorowej mogiły mieszkańców Bryzgowa zamordowanych przez hitlerowców w 1944 r., ratowania i odnowienia przydrożnych figurek związanych z historią regionu czy stworzenia Izby Pamięci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkowicach. Był też współzałożycielem Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Jak podkreśla Robert Fidos Nagroda Marszałka jest dla niego bardzo ważna. – Czuję się wyróżniony i zaszczycony, że kilkadziesiąt lat mojej pracy społecznej, udzielania się w różnych stowarzyszeniach zostało zauważonych – podkreśla. Na pytanie o plany na przyszłość wymienia wiele aktywności zarówno służbowych, jak i poza zawodowych. – Chcemy rozwijać naszą gminę turystycznie, dlatego planujemy budowę baszty widokowej na Krakowej Górze. Są też plany rozbudowy szkoły muzycznej, dróg i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Poza tym nadal chciałbym się angażować w promocję ziemi przysuskiej i radomskiej, m.in. przygotowując kolejne książki, przewodniki turystyczne. Czeka nas również 100-lecie straży pożarnej – dodaje.
Historia Kapeli Podwórkowej „U Maxa” ściśle związana jest z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Siennie. Jego dyrektor Jan Stępniakowski dążył do utworzenia kapeli instrumentalno-wokalnej, która wykonywałaby utwory o tematyce podwórkowej. Wśród mieszkańców miejscowości szukał ludzi, którzy potrafili grać na różnych instrumentach. Pierwszym, do którego się zwrócił był Maksymilian Pryciak, muzyk samouk współpracujący z różnymi kapelami weselnymi z Powiśla. W nowym zespole grał na banjo. Za początek działalności kapeli przyjmuje się moment skompletowania pełnego składu zespołu, czyli 1982 r. Początkowe występy ograniczały się do udziału w uroczystościach lokalnych. Po raz pierwszy przed większą publicznością kapela wystąpiła w Przysusze w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru i Sztuki Ludowej. W 1996 r. kapela została członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego, a w 1997 r. reprezentowała województwo radomskie i gminę Sienno na I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Toruniu. W 2018 r. Kapela Podwórkowa u Maxa obchodziła jubileusz 35-lecia działalności.
Nagrody z rąk marszałka Adama Struzika odebrali również ubiegłoroczni laureaci Nagrody Marszałka. Wśród nich znalazł się utytułowany pedagog, trener, instruktor i choreograf Zygmunt Andrzej Łukomski z Radomia. Założyciel i twórca formacji tańca latynoamerykańskiego „Akant Radom”, zdobywającej mistrzostwa kraju, Europy i świata. Jest także konsultantem World Dance Sport Federation w zakresie Formacji Tanecznych jako dziedziny sportów olimpijskich oraz międzynarodowym sędzią tańca i wykładowcą w Polskiej Federacji Tańca.