Po raz kolejny, niespełna dwa tygodnie po pierwszym proteście rolnicy z Radomia i okolic wyjechali na ulice m.in. Radomia aby zaprotestować przeciwko tzw. "piątce Kaczyńskiego". Rolnicy chcą, aby rządzący zrezygnowali z dalszych prac nad ustawą o ochronie zwierząt. Nowela zakazuje m.in. hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.
- Nasi dziadkowie nie mieli problemu żeby uwiązać krowę na łańcuchu po to żeby się najadła, nie mieli problemów żeby uwiązać ją w oborze, po to żeby ją wydoić. Dziś wprowadza się ustawę, w której jest zapisane, że krowa nie może być uwiązana - mówi Wojciech Pysiak, rolnik ze Zdziechowa.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/protest-rolnikow-przejechali-z-wolanowa-do-skaryszewa-zdjecia/68185
Protestujący podkreślają swój żal i gorycz w kierunku posłów, którzy zagłosowali za ustawą o ochronie zwierząt. Martwią się również o swoich następców, dla których jak twierdzą, nie będzie przyszłości kiedy zmiany wejdą w życie.
- wychodzę dzisiaj na ulicę, ponieważ jako młody człowiek zaczynam się zastanawiać czy jest sens być tym rolnikiem w Polsce. Pracuję w gospodarstwie mojego teścia, który zajmuje się produkcją trzody chlewnej, ja mu w tym pomagam - mówi Mateusz Sułecki, rolnik ze Zdziechowa - moim marzeniem było wybudować swoją, małą, przyzagrodową chlewnię i mam z tym ogromny problem. Niemalże od roku ubiegam się o podstawowe dokumenty, warunki zabudowania - dodaje
Kilkudziesięciu rolników wyruszyło spod szkoły podstawowej w Wolanowie, w kierunku Radomia. Przejechali m.in ulicą Maratońską, przez Ustronie dojeżdżając do ronda Matki Bożej Fatimskiej i Słowackiego w kierunku Skaryszewa. Drugi protest przyciągnął więcej rolników, większe było także ich oburzenie.
https://www.cozadzien.pl/radom/rolnicy-znow-protestuja-beda-utrudnienia/68179
- Niech rząd nie podcina nam korzeni. To my jako chłopi, Polacy zachowaliśmy w czasach zaborów ziemię, religię, narodowość - a dziś mamy to tak łagodnie oddać? Zniszczyć? Pozwolić, aby na naszej ojcowiźnie - bo niektórym na tym zależy - pracował obcy? Przykre. Nie pozwolimy na to - mówił Kazimierz Szubiński, rolnik z Turska.
Senat przyjął w ubiegłym tygodniu ponad 30 poprawek do noweli o ochronie zwierząt. Senatorowie opowiedzieli się m.in. za wykreśleniem ograniczenia uboju rytualnego drobiu oraz umożliwieniem hodowli zwierząt na futra na dotychczasowych zasadach do 31 lipca 2023 r. i prowadzeniem uboju rytualnego na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2025 r. Teraz poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.