Miasto od czterech lat prowadzi akcję wręczania czujników czadu najstarszym mieszkańcom Radomia; to jeden z elementów szeroko zakrojonej akcji „Siła w seniorach". - Składa się z trzech komponentów: senior aktywny, senior zdrowy i przede wszystkim senior bezpieczny. I te czujniki czadu wypełniają po prostu ten komponent seniora bezpiecznego. Chcemy, żeby nasi seniorzy byli bezpieczni, a czad to ciszy zabójca - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
I właśnie o tym mówił na specjalnym wykładzie skierowanym do seniorów bryg. Marcin Ziomek z-ca komendanta KM PSP w Radomiu; bo nie wystarczy wręczyć urządzenie, należy też uświadomić jakie zagrożenie niesie ze sobą czad. - Tlenek węgla, czyli czad jest bezwonny jest to gaz bezwonny, bezbarwny, który atakuje po cichu i w sposób dla nas bardzo podstępny. To trucizna, która łącząc się z krwią roznoszona jest po całym organizmie i dociera do najważniejszych organów . Czlowiek nasyca się tlenkiem węgla jak gąbka - przekonywał seniorów podczas piątkowej prelekcji bryg. Marcin Ziomek, z-ca komendanta KM.
Czy to zdaje egzamin?
- Mamy już przykłady tego typu, które były tutaj w ramach tego programu ale też zakupowane indywidualnie przez mieszkańców działały, wskazywały zagrożenie i dzięki temu udało się tragedii uniknąć, więc jest to akcja jak najbardziej potrzebna - przekonuje bryg. Ziomek.
Akcję przekazywania czujników zaangażowani są nie tylko strażacy, ale także Zakład Doskonalenia Zawodowego, który od początku miejskiego programu wygrywa konkurs na jego realizację i go koordynuje. - Jesteśmy stowarzyszeniem oświatowym które istnieje od 70 lat. Podejmujemy szereg inicjatyw, które są skierowane zarówno do osób dorosłych, młodzieży, do wszystkich mieszkańców miasta - zapewnia Katarzyna Kołodziejska, dyrektorka Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
Do tej pory miasto przekazało radomskim seniorom 2100 czujników czadu. W ramach tegorocznego programu seniorzy wezmą udział w dziesięciu prelekcjach na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą tlenek węgla. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak udzielić pierwszej pomocy.
Nabór wciąż trwa, a osoby zainteresowane otrzymaniem czujnika czadu mogą zgłaszać się do Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Traugutta i Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Saskiej.