Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Organizatorami Tygodnia są: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum i Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej.

Program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej:

Poniedziałek, 7 października

18.00 – Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, ul. A. Struga 31A w Radomiu - Msza święta na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, a po niej bp Michał Janocha przedstawi wykład: "Stanisław Niemczyk - polski Gaudi".

Stanisław Niemczyk nazywany był polskim Gaudim. Jego projekty były odważne, inne, wyjątkowe. Tak jak kataloński artysta, architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła - kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat. Zainteresowania naukowe bp. Michała Janochy koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy. Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej” (Warszawa 1998), czy „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008). Jest przewodniczącym Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

 Wtorek, 8 października - spotkanie

19.00 - Duszpasterstwo Akademickie ul. Górnicza 2 - z cyklu "Całkiem Inna-Kobieta w blasku Stwórcy" spotkanie z Lucyną Adamkiewicz.

Lucyna Adamkiewicz, pseudonim Ewa, łączniczka w Zgrupowaniu „Chrobry I”, która od 15 roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego, była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Gusen II. Udało jej się cudem uniknąć śmierci

Środa, 9 października -film

12.00 i 18.00 - Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”,  zaprasza na włoski film "Muzyka ciszy", reż. Michael Radford.

To historia wybitnego śpiewaka Andrei Bocellego, który urodził się z nieuleczalną chorobą oczu, na skutek której w wieku 14 lat stracił wzrok. Dorastał na farmie, gdzie sprzedawał maszyny rolnicze, ale dzięki ogromnej determinacji i talentowi wzniósł się ponad ograniczenia, a jego muzyką pokochał cały świat. W jednej z głównych ról (maestra) Antonio Banderas.

 19.00 - Duszpasterstwo Akademickie ul. Górnicza 2 - Msza święta i Wieczór Uwielbienia – prowadzi Akademicka Wspólnota Jonasza. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Czwartek, 10 października- spotkanie

19.00 – Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, ul. K. Kelles-Krauza 19 w Radomiu - wykład ks. prof. Witolda Kaweckiego CSsR „Tajemnice Caravaggia”.

Witold Kawecki CSsR (redemptorysta) – profesor i kaznodzieja, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów,  dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek, współpracownik Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony Feniksem w kategorii sztuka za książkę „Sztuka polska a Kościół dzisiaj". W swojej najnowszej książce opowiada o blisko stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Historie niezwykłych obrazów Caravaggia, związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. Książka adresowana do koneserów i amatorów sztuki, osób wrażliwych na piękno i szukających oryginalnych i wartościowych wrażeń artystycznych. 

Piątek, 11 października

18.00 – Kościół Księży Filipinów ul. Grzybowska 22 – Msza św. i spotkanie z artystą Mariuszem Drapikowskim z Gdańska, po spotkaniu inauguracja adoracji i modlitwy o pokój z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w Monstrancji „Królowa Pokoju” z Medjugorie.

Mariusz Drapikowski to gdański artysta specjalizujący się w bursztynnictwie i złotnictwie. W Gdańsku, gdzie prowadzi razem z synem Kamilem pracownię Drapikowski Studio powstają rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna czy biżuteria.
W pracowni, którą założył w 1984 r., powstały tak niezwykłe i wyjątkowe dzieła jak suknie do Ikony Jasnogórskiej: bursztynowo – brylantowa oraz szata Wotum Narodu Polskiego w setną rocznicę rekoronacji Cudownego Obrazu (2010 r.).
W Pracowni Drapikowski Studio w Gdańsku powstają też ołtarze adoracyjne związane z ideą „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, tzn. utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju.

Przy okazji spotkania u księży filipinów przybędzie do Radomia Monstrancja „Królowa Pokoju”. W 2011 roku przekazana przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace dla parafii św. Jakuba w Medjugorie jako materialny znak włączenia do Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju - Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Do końca października w kościele przy ul. Grzybowskiej 22 trwać będzie adoracja i modlitwa o pokój.

18.00 - Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, otwarcie wystawy o życiu i działalności zasłużonego dla Polski i kościoła - księdza Jana Ziei, radomskiego duszpasterza w latach 1923-1925 pt. „Moje imię Człowiek”.

Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 roku w Ossie, zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie. Był polskim duchownym, działaczem społecznym, tłumaczem, publicystą i pisarzem religijnym. Był kapelanem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i kapelanem obrony września 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Był też pierwszym kapelanem zakładu dla ociemniałych w Laskach. W latach 1950-1959 był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie.

Poszczególne plansze wystawy „Moje imię Człowiek” opatrzone są fragmentami kazań ks. Jana, zdjęciami archiwalnymi oraz wspomnieniami świadków świętości jego życia.

Wystawę przygotował Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

 Sobota, 12 października

19.00 - Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 – koncert muzyki chrześcijańskiej – Play&Pray (Kraków)

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Zespół Play&Pray to sześć silnych osobowości – połączyła ich muzyka i powołanie do posługi uwielbieniowej, jak sami mówią o sobie. Ich utwory to połączenie wielu gatunków szeroko pojętej muzyki rozrywkowej związanych z praise&worship. W czerwcu 2018 roku światło dzienne ujrzała debiutancka płyta: Królestwo – w całości napisana i skomponowana przez członków zespołu. Jest odbiciem ich osobistej modlitwy uwielbienia. Podczas koncertów wykonują przede wszystkim utwory autorskie.

 

Niedziela, 13 października

16.00 – Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 – Spektakl według dramatu Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” w wykonaniu Teatru Nie Teraz.

Teatr Nie Teraz (TNT) powstał w Tarnowie jesienią 1980 r. Teatr jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, dwóch spektakli muzycznych, czterech spektakli ulicznych oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego we współpracy z innymi zespołami teatralnymi. TNT był laureatem wielu spotkań i przeglądów teatralnych w Polsce i zagranicą oraz gościem najważniejszych polskich festiwali i spotkań artystycznych. Jako jedyny chyba zespół w Polsce, wywodzący się z ruchu teatrów alternatywnych, penetruje artystycznie konteksty kulturotwórcze i narodowe w ich wymiarze patriotycznym. I dlatego powstały takie spektakle jak: „Na etapie” (premiera – 2000) i „Wyklęci” (2012); „Ballada o Wołyniu” (2011); dramat Romana Brandstaettera „Dzień gniewu” (2013) oraz dramat Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” (2016), który przedstawiony zostanie w Radomiu w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 2019.

 Koncert Na Dzień Papieski

18.00 - Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny, ul. Sienkiewicza 13 - Msza Święta z okazji XIX Dnia Papieskiego oraz TOTUS TUUS SUM MARIA - koncert poświęcony Św. Janowi Pawłowi II oraz Słudze Bożemu Kard Stefanowi Wyszyńskiemu.

Obaj wielcy Mężowie Stanu - Św. Jan Paweł II oraz Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, całe swoje życie a także swoją służbę Kościołowi i Polsce zawierzyli Matce Bożej, której obecność zawsze odczuwali w swoim życiu. Tym koncertem artyści nie tylko chcą oddać hołd tym wspaniałym Polakom, ale chcą tak jak Oni zawierzyć nas samych i nasz naród Matce Bożej. Chcą pokazać, że polska pobożność maryjna jest wpisana w dobre rozumienie naszej tożsamości narodowej. Chcą, abyśmy żyli tym samym Duchem, który ożywiał Św Jana Pawła II i Sługę Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W programie koncertu znajdą się tradycyjne i współczesne pieśni maryjne opracowane na solistów, chór i orkiestrę, utwory maryjne z klasycznego dziedzictwa muzycznego (G B Pergolesi, F Mendelssohn Bartholdy) oraz fragmenty Oratorium o Kard. Prymasie Wyszyńskim.

 

 Patronat honorowy: Biskup Radomski Henryk Tomasik i Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy