Hasłem tej edycji jest słowo: WRACAMY!. Będą rozmowy o literackich i artystycznych powrotach.
- Wracamy po pandemicznej przerwie, kiedy festiwal odbywał się w okrojonej formie i tylko w internecie. Spotkania z publicznością są czymś niepowtarzalnym i tego nie da się zastąpić przez kontakt internetowy czy za pomocą mediów - mówi Tomasz Tyczyński, Muzeum Gombrowicza we Wsoli.
W sobotę, 18 września podczas gali poznamy laureata lub laureatkę Nagrody. Nominowani są: Maciej Bobula za "Szalejów", Dominika Horodecka za "Wdech i wydech", Jolanta Jonaszko za "Portrety", Aleksandra Lipczak za "Lajla znaczy noc" oraz Maciej Topolski za "Niż".
https://www.cozadzien.pl/kultura/koncert-na-25-wielkanocny-festiwal-ludwiga-van-beethovena/75883
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznej edycji nadesłano dokładnie 100 propozycji.
- Radom cieszy się, że może chwalić się Gombrowiczem. Dzięki temu możemy rozwijać markę radomskiej kultury, a przede wszystkim promować nasze miasto - tłumaczy Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/kultura/kosmiczna-uliczka-tradycji/75877
- Zarówno festiwal jak i Nagroda Gombrowicza ma swoją historię i nie trudno odnieść wrażenia, że mimo skromnych możliwości finansowych placówki kultury udaje się zrobić tak wiele rzeczy. Chcemy być uczestnikiem, chcemy mocno wspierać przez wsparcie finansowe - wyjaśnia Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Laureat Nagrody Literackiej otrzyma 40 tys. zł oraz lornetkę, która ma symbolizować twórczą uważność wobec świata i nawiązywać do ostatnich lat życia Gombrowicza. W tej edycji festiwalu po raz pierwszy zostanie wskazana osoba, która wyjedzie na miesiąc do Vence we Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/nagroda-i-festiwal-im-gombrowicza-konferencja-zdjecia/75902
- Będzie wspaniałym miejscem inspiracji dla początkujących twórców, źródłem przemyśleń, miejscem, w którym będą się bardzo dobrze czuć i które później będzie skutkowało wspaniałymi utworami literackimi - mówi Artur Marcinkiewicz z Zakładów Automatyki Kombud.
https://www.cozadzien.pl/radom/dzem-w-sobote-zagra-w-sali-radomskiej-orkiestry-kameralnej/75850
- Analizując ich kariery po otrzymaniu tej nagrody, widać, że naprawdę pomagamy, że to co robimy, ma sens. Ci ludzie się rozwijają, możemy być z nich dumni i możemy się cieszyć, że ten debiut rozpoczynali w Radomiu - dodaje Małgorzata Świątek, przedstawiciel mecenasa kultury.
Harmonogram festiwalu wygląda następująco:
Sobota, 11 września 2021 (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli)
Godz. 17.00 – Powrót (do) literatury – z Jackiem Baczakiem, laureatem Nagrody Kościelskich (1996) za „Zapiski z nocnych dyżurów” rozmawia Tomasz Tyczyński. Fragmenty „Zapisków…” czyta Andrzej Mastalerz.
Godz. 18.00 – Renata Przemyk i Mężczyźni. Gość: LESKI – koncert w plenerze.
Bezpłatny dojazd do Wsoli: odjazd z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów) o godz. 16.20, powrót około 20.00.
Niedziela, 12 września 2021 (Kamienica Deskurów, Radom)
Godz. 17.00 – Powrót prowincji – Justyna Sobolewska oraz Wojciech Bonowicz o prozie Kornela Filipowicza. Czyta: Krzysztof Gosztyła.
Poniedziałek, 13 września 2021 (Kamienica Deskurów, Radom)
Godz. 17.30 – „Opętani” czytani – kolejne fragmenty powieści Witolda Gombrowicza czyta Adam Woronowicz. Z aktorem rozmawia Jacek Wakar.
Czwartek, 16 września 2021 (Miejska Biblioteka Publiczna, Radom)
Godz. 18.00 – O wznowieniu „Najady”, debiutu Zyty Oryszyn sprzed półwiecza oraz o czytaniu na nowo rozmawiają: Sylwia Chutnik, Przemysław Czapliński oraz Filip Fierek (wydawnictwo Drzazgi). Czyta: Danuta Dolecka. Moderuje: Anna Spólna.
Piątek, 17 września 2021 (MCSW Elektrownia, Radom)
Godz. 18.00 – Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak, Maciej Topolski – z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza rozmawia Michał Nogaś.
Sobota, 18 września 2021 (Zespół Szkół Muzycznych, Radom)
17.00 – Gala Nagrody Gombrowicza: ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej
im. Witolda Gombrowicza. Koncert Ewy Bem.
Wstęp na wydarzenia jest wolny, poza Galą i koncertem Ewy Bem – tu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odbierać w środę, 15 września o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/rozpoczal-sie-festiwal-opetani-literatura/22013