Chwilę temu zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, a radomski teatr już w pełnej gotowości na kolejne wydarzenie. Już w najbliższą środę, 6 listopada rozpoczyna się pierwsza edycja festiwalu Powszechny Obecny! Tu i teraz! W trakcie festiwalu na deskach Powszechnego będzie można zobaczyć nagrodzone spektakle z teatrów z Krakowa czy teatru z Słupska.
Wydarzenie zainauguruje sztuka pt. "Pewnego długiego dnia", reż. Luk Perceval, którą wystawił Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Na Dużej Scenie o godz. 18 zobaczymy historię rodziny Tyronów, która pewnego długiego, letniego dnia musi skonfrontować się z trudną prawdą, skrywaną od lat. Jak w greckiej tragedii, w ciągu kilkunastu godzin bohaterowie zmierzą się z własną przeszłością, kłamstwami na swój temat i poczuciem winy.
Następnie we wtorek, 12 listopada o godz. 19 na Scenie Kameralnej zobaczymy Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, który do Radomia przywiezie spektakl pt. "Mała Piętnastka – legendy pomorskie" w reżyserii Tomasza Mana. To historia katastrofy, która wydarzyła się podczas wakacji 1948 roku na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza, niestety zakończyła się ona tragicznie. Łódki okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać… W spektaklu gościnnie występuje Mariusz Bonaszewski.
W środę, 11 grudnia o godz. 18 na Dużej Scenie wystąpi Teatr Ludowy z Krakowa. Teatr zaprezentuje spektakl pt. "Śmierć komiwojażera" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Sztuka to 24 godziny z życia komiwojażera. Sprzedawcy, akwizytora. Być może ostatnie 24 godziny. Nie jest doskonałym ojcem, lojalnym mężem, ani odnoszącym sukcesy zawodowe człowiekiem. Ale bardzo chce, żeby wszyscy tak myśleli. On sam też w to wierzy, budując samonapędzający się mechanizm zaprzeczeń, iluzyjnych rzeczywistości, do których wciąga wszystkich członków rodziny, przyjaciół, czyniąc ich ofiarami mitu swojego sukcesu.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury oraz gminy miasta Radom.