Opaski, które otrzymali seniorzy monitorują parametry życiowe, a w razie konieczności mogą nawet uratować życie. Przypomnijmy, że opaski zostały zakupione przez miasto w ramach pilotażowego programu, którego celem jest zapewnienie zdalnej, całodobowej opieki osobom po 65. roku życia. Wszystkie opaski będą własnością miasta, a seniorzy skorzystają z nich na zasadzie użyczenia. We wrześniu w tej sprawie prezydent Radomia podpisał umowę z producentem urządzeń, firmą Sidly. Umowa ta dotyczy zarówno zakupu stu opasek monitorujących stan zdrowia, jak i usługi całodobowej teleopieki. Teraz opaski trafiły do seniorów. - Cieszę się, że te nowoczesne technologie również wykorzystujemy w procesie kształtowania i realizowania polityki senioralnej w naszym mieście i cieszę się, że nasi seniorzy tak ochoczo współpracują z nami – mówił obecny na rozdaniu opasek prezydent Radosław Witkowski. - Na razie do seniorów trafi sto opasek, ale będziemy wnikliwie obserwować i będziemy pytać radomskich seniorów czy są zadowoleni z tej formy opieki. Jeśli tak będzie, to jestem gotowy ten projekt rozwijać – przyznał prezydent.
Opaski otrzymali seniorzy samotnie mieszkający i wymagający wsparcia, których stan zdrowia może powodować zagrożenie życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Firma Sidly poza dostarczeniem opasek zapewni seniorom także zdalną obsługę. - Ogromną zaletą naszej opaski jest to, że posiada jeden główny przycisk „SOS” na panelu, co tak naprawdę bardzo ułatwia naszym seniorom możliwość natychmiastowego powiadomienia centrum telemonitoringu, w którym to ratownik od razu jest w stanie podjąć odpowiednią reakcję i wezwać służby ratunkowe – wyjaśnia Karolina Walkiewicz z firmy Sidly.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/seniorzy-otrzymali-opaski-monitorujace-stan-zdrowia-zdjecia/59744
Opaska monitorująca stan zdrowia wyposażona jest w przycisk SOS oraz dodatkowe funkcje m.in. detektor omdleń i lokalizator GPS. Poza tym, posiada diody, które sygnalizują stopień naładowania, ale też dodatkowo urządzenie wydaje komunikaty głosowe, które informują jej użytkownika o potrzebie naładowania.
Opaska stale na bieżąco monitoruje stan zdrowia, ale dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa, co jest niezmierne ważne w przypadku osób samotnie mieszkających. Seniorzy z pomysłu teleopieki są bardzo zadowoleni. - Takie opaski są potrzebne w szczególności dla ludzi samotnych. Ja mieszkam sama, więc to bardzo mi się przyda – mówi pani Janina.
Z kolei pani Zofia przyznała, że jest bardzo szczęśliwa, że opaska została jej przydzielona. - To wszystko zależy od tego na co człowiek choruje. Ja np. mam bardzo często ataki padaczki, kiedy nie ma nikogo przy mnie wówczas jestem bezradna, a taka opaska da mi poczucie bezpieczeństwa. To jest naprawdę bardzo dobry pomysł i cieszę się, że w naszym mieście jest taki projekt realizowany – mówi uradowana pani Zofia.
Projekt „Teleopieka dla seniorów na terenie miasta Radomia” jest przewidziany na 15 miesięcy. Będzie on realizowany do końca 2020 roku. Na ten cel miasto przeznaczyło blisko 109 tys. zł.