W kwietniu tego roku Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły realizację długofalowego projektu, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców naszego kraju poprzez propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa. - Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej również aktywnie zaangażowali się w ten projekt i w 2018 roku oddali ponad 220 litrów krwi. W Brygadzie liderem w oddawaniu krwi jest 61 batalion lekkiej piechoty w Grójcu. W batalionie tym, krew oddało ponad 142 żołnierzy OT, którzy systematycznie angażują się we wszelkiego rodzaju akcje organizowane na terenie województwa mazowieckiego – wyjaśnia ppor. Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W 6 MBOT utrzymywana jest również zdolność stałej gotowości Terytorialsów do tzw. „alarmowego oddania krwi”, która jest ważnym aspektem całego projektu. Żołnierze w razie nagłej konieczności, są „Zawsze Gotowi”, do zaoferowania pomocy potrzebującym poprzez oddanie krwi. Aby to było możliwe, w każdej kompanii lekkiej piechoty jest wyznaczony koordynator, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.
- Należy podkreślić, że zawsze jest zapotrzebowanie na krew. Honorowi dawcy krwi stanowią wzór godny naśladowania. Ilekroć oddają krew, dają drugiej osobie najcenniejszy dar – część siebie. Nasi żołnierze to właśnie czynią – mówi główny koordynator ds. krwiodawstwa
w 6 MBOT st. sierż. Adrian Dubiel.
W grudniu za swoją działalność na rzecz krwiodawstwa, wyróżniony listem gratulacyjnym przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukułę został. szer. Paweł Kowalczyk żołnierz 61blp, który od początku swojego krwiodawstwa oddał niemalże 40 l. krwi.
Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od kwietnia wyniosła ponad 1100 litrów. Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy WOT.
- Liczba honorowych dawców krwi jak i tych, którzy deklarują chęć alarmowego oddawania krwi, zarówno w 6 MBOT jak i w całych Wojskach Obrony Terytorialnej stale wzrasta, pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich brygad – dodaje ppor. Jolanta Maciaszek.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego jest jedną z dwóch brygad działających na terenie Mazowsza. W skład brygady wchodzić będą 4 bataliony lekkiej piechoty: w Radomiu, Grójcu, Pomiechówku oraz w Płocku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.