- Te pieniądze będą przeznaczone na poprawę infrastruktury informatycznej, czyli budowę i wyposażenie nowej serwerowni. Ponadto, istotnym elementem będzie również stworzenie systemu poczty pneumatycznej, co znacząco usprawni proces przekazywania próbek do laboratorium. Ten system połączy Radomski Szpital Specjalistyczny z Centralnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym, co skróci czas oczekiwania na wyniki badań nawet o 60 proc. - mówiła Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia.
Dzięki dofinansowaniu będzie także zakupiony wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, który zastąpi ten obecny, który ma od 5 do 10 lat. Wśród nowych urządzeń znajdą się m.in. aparaty RTG i USG, respirator, stół operacyjny, aparat do terapii nerkozastępczej, aparat do znieczulania oraz videobronchoskop i wideolaryngoskop. - To inwestycje, które poprawią komfort pracy personelu, ale także komfort i bezpieczeństwo pacjentów - mówiła wiceprezydent.
Jak podkreślił zastępca dyrektora szpitala, obecnie w placówce funkcjonują dwie serwerownie, jednakże konieczna jest budowa trzeciej, aby sprostać wymaganiom nowego SOR-u. Szpital pełni rolę operatora usług kluczowych, dlatego też zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia informatycznego jest niezwykle istotne. - Bardzo ważna jest także poczta pneumatyczna. Jest bardzo duży problem z przenoszeniem próbek do laboratorium, a tu z automatu próbka pobrana w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będzie trafiała do laboratorium i z automatu będzie analizowana. Dzięki temu wyniki będą znacznie szybciej - tłumaczył Jerzy Zawodnik, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Będzie także dygitalizacja wszystkich dokumentacji, które są przynoszone na SOR. Każdy pacjent, który się tu zgłasza musi podpisać szereg dokumentów, zgód, upoważnień – to wszystko będzie realizowane drogą elektroniczną.
Przypomnijmy, wcześniej szpitalowi została także przyznana dotacja z rezerwy budżetu państwa w kwocie 35 mln zł. W czwartek (21.09) zostaną otwarte oferty na wykonawcę rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Budynek ma zostać oddany do użytku do końca 2025 r.
https://www.cozadzien.pl/radom/powstanie-nowy-sor-w-radomskim-szpitalu-specjalistycznym/93433