Budowa SOR-u w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu posuwa się do przodu. Mimo drobnych problemów na budowie, prace idą zgodnie z harmonogramem. Jak podkreśla Krzysztof Zając, członek zarządu MSS, bardzo ważną kwestią jest zapewnione finansowanie inwestycji. Będzie ona kosztować w sumie ponad 100 mln zł, przy czym 50 mln zł to roboty budowlane, za które odpowiedzialna jest firma Strabag. Wyposażenie będzie musiał kupić szpital. – Tak jak my będziemy musieli robić sukcesywnie, sukcesywnie firma Strabag musi też zamawiać poszczególne rzeczy, bo na pewne elementy czeka się nawet ponad pół roku. Szalejące na rynku ceny mogą wprowadzić jakieś zawirowania, ale mam nadzieję, że je ominiemy – mówi Krzysztof Zając, członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego
Nowy SOR to bardzo duży obiekt. Na tej moment wykonano 90 proc. płyty fundamentowej, w piątek będzie zalewany ostatni etap, a w jednej czwartej budynku gotowy jest już strop. Prowadzone są też prace żelbetowe związane z wykonaniem ścian, słupów, klatek schodowych. Mówiąc w skrócie, prace idą bez opóźnień. Wykonawca prac nie wyklucza, że zakończą się szybciej niż planowano. – Jest to uwarunkowane wszystkimi ruchami gospodarczymi, które w jakiś sposób odciskają piętno na łańcuchu dostaw, szczególnie jeśli chodzi o materiał, który przewidziany jest w projekcie – wyjaśnia Tomasz Turczyn, kierownik budowy SOR-u na Józefowie i kierownik projektu.
W czwartek, 28 kwietnia budowę wizytował wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. – Muszę powiedzieć, że jestem pod olbrzymim wrażeniem, bo powierzchnia przypomina to boisko. To jest ogrom prac realizowanych. Mam zapewnienie, że może uda się do końca czerwca, początku lipca zrealizować tę inwestycję na poziomie 0 – usłyszeliśmy od marszałka.
Nowy SOR będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w kraju. W jednym budynku znajdą się wszystkie niezbędne strefy porządkujące i usprawniające schemat udzielania pomocy pacjentom przybywającym do SOR, kilka poczekalni, strefa wyłącznie dla dzieci, gabinety diagnostyczne z możliwością wykonania RTG, USG czy TK, gabinety konsultacyjne, zabiegowe, ginekologiczno-położnicze, izolatki, sale obserwacyjne, sala zabiegowo-operacyjna, pomieszczenie resuscytacji czy ambulatorium. Projekt jest w całości sfinansowany z budżetu województwa mazowieckiego.