Budowę na rogu obecnych ulic Traugutta i Moniuszki rozpoczęto w listopadzie 1932 roku. Początkowo dr Żabner chciał mieć budynek dwupiętrowy ( i taki zaczęto wznosić), ale w ciągu dwóch lat zmienił plany. Jednopiętrowy obiekt zaprojektował znany radomski architekt Alfons Pinno. To przykład streamline'u – odmiany modernizmu, która czerpała inspirację z przemysłu lotniczego, kolejowego i stoczniowego. Streamline hołdował prędkości, jako „istocie współczesności”, więc stosowano aerodynamiczne kształty łzy i owalu. Jego ideą było ukrywanie funkcjonalnej części produktu pod warstwą blachy lub termoutwardzalnego bakelitu. W budynku dla dr. Żabnera Pinno zaproponował balkon w formie mostka kapitańskiego i barierki balkonów jak poręcze na statkach.
To właśnie styl zdecydował, że w styczniu 2013 roku dawna klinika dr. Żabnera została wpisana do rejestru zabytków. „Budynek jest jedynym na południowym Mazowszu przykładem architektury streamlinu. Stanowi ważny, rozpoznawalny element przestrzenny w układzie urbanistyczno-architektonicznym Radomia” - napisano w uzasadnieniu wpisu.
Budynek był gotowy w 1935 roku - najpierw mieszkanie na piętrze, potem lecznica na parterze. Klinika dysponowała 25 łóżkami. Po wybuchu II wojny światowej szpital zamknięto, a budynek zabrali Niemcy. Urządzili w nim Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Gubernatora Dystryktu Radomskiego.
Dr Feliks Żabner w 1942 roku został aresztowany przez gestapo i zginął w radomskim więzieniu.
Po wojnie przy ul. Traugutta mieścił się sąd i prokuratura wojskowa. W 1947 roku budynek kupił Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Przez lata odbywały się tu nie tylko nabożeństwa, ale także koncerty, odczyty i akcje społeczne. Część budynku od strony ul. Moniuszki wykorzystywało miasto – na poradnię okulistyczną w latach pięćdziesiątych czy na poradnię międzyszkolną prowadzoną przez dr Wandę Pabisiak w latach sześćdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych otwarto tu sklep ze zdrową żywnością, był też punkt wyrobu pieczątek.
Adwentyści sprzedali nieruchomość pod koniec 2008 roku. W marcu 2009, po remoncie obiektu, wprowadziła się redakcja radomskiej „Gazety Wyborczej”. Część pomieszczeń przypadło prywatnej szkole. W maju 2017 „GW” się wyprowadziła, a jej część budynku zajęła szkoła.
Korzystałam z informacji zawartych na stronie radomskimodernizm.pl.