17 maja 1967 roku, decyzją ministra przemysłu ciężkiego, w Radomiu zostało utworzone Biuro Rozwoju Środków Organizacyjno-Technicznych „Prebot”. 1 lipca 1972, na podstawie uchwały Rady Ministrów w sprawie tworzenia i zasad działania ośrodków badawczo-rozwojowych, zarządzeniem ministra przemysłu maszynowego biuro zostało przekształcone w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Środków Organizacyjno-Technicznych „Prebot”.
Siedzibą Prebotu był nowoczesny biurowiec przy ul. Grzybowskiej 4/6. Pierwszym dyrektorem ośrodka został Edward Nowak.
Po fazie organizacji Prebot zaczął pracować na potrzeby zakładów wchodzących w skład Zjednoczenia Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Gospodarstwa Domowego „Predom”. Zjednoczenia w Polsce funkcjonowały już w okresie międzywojennym; wtedy zrzeszały firmy prywatne danej branży. Po II wojnie światowej władza ludowa część zadań przypisanych ministerstwu przemysłu scedowała na centralne zarządy, które kilkanaście lat później przekształcono w zjednoczenia właśnie. Było ich ponad sto. W skład Zjednoczenia Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Gospodarstwa Domowego „Predom” wchodziły m.in. Dozamet z Nowej Dęby, Farel z Kętrzyna, radomski Łucznik, Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, wrocławski Polar i Wrozamet, Romet z Bydgoszczy, Zelmer z Rzeszowa. Jak widać, ta zlokalizowana w Radomiu państwowa instytucja badawczo-rozwojowa opracowywała normy i świadczyła usługi dla instytucji i firm z całej Polski. Oczywiście Prebot wspierał też zakłady z terenu woj. radomskiego. Ośrodek zajmował się rozwojem branży maszyn i urządzeń biurowych w zakresie planowania, koordynacji, programowania, konstrukcji, technologii, ochrony patentowej oraz informacji naukowo-technicznych. Wykonywał modele, prototypy i serie informacyjne, ale także uruchamiał produkcję nowych wyrobów.
W listopadzie 2004 roku, rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy, z powodu utraty płynności finansowej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Środków Organizacyjno-Technicznych „Prebot” został postawiony w stan likwidacji. Likwidacja nastąpiła 30 kwietnia 2006 roku.