Dalekobieżny ruch pasażerski obsługiwali przewoźnicy różnych firm – państwowi i prywatni, m.in. Koleje Państwowe, Polska Linia Autobusowa czy Państwowe Zakłady Inżynieryjne. Autobusy Kolei Państwowych zatrzymywały się przy dworcu kolejowym, pozostałym przewoźnikom na początku lat 30. miasto oddało do użytku nowoczesny dworzec przy ul. Malczewskiego 20. Dzierżawił go Polski Związek Turystyczny.
Po zakończeniu II wojny światowej autobusy zaczęły kursować z Radomia już 1 lipca 1945 roku. Firma przewozowa organizacyjnie podporządkowana została Powiatowemu Urzędowi Samochodowemu. Miała do dyspozycji dwa samochody osobowe i siedem ciężarówek. Kursowały one na liniach: Radom-Łódź-Radom i Radom-Warszawa-Radom. Rok później uruchomiono linie do Lipska, Skarżyska i Zwolenia.
W 1947 roku radomski PKS stał się Stacją nr 3 i podlegał oddziałowi PKS w Warszawie. Pasażerowie nadal korzystali z dworca przy ul. Malczewskiego, a zajezdnia, garaże i magazyny zlokalizowana została początkowo przy ul. Wałowej 45, a potem przy ul. Żeromskiego 104.
1 stycznia 1950 doszło do połączenia radomskich oddziałów Państwowego Przedsiębiorstwa Transportowo-Spedycyjnego, Hartwig SA i Przedsiębiorstwa Państwowo-Spółdzielczego „Spedytor” w jedną firmę o nazwie: PKS -Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne ekspozytura w Radomiu. Rok później pasażerowie przenieśli się z ul. Malczewskiego na 22 Lipca (obecnie ul. Beliny-Prażmowskiego) - dworzec autobusowy urządzono w części właśnie oddanego do użytku budynku poczty.
1 stycznia 1960 radomską ekspozyturę PKS przemianowano na Oddział Osobowo-Towarowo-Spedycyjny, który pięć lat później podzielono na Oddział Transportowo-Spedycyjny i Oddział Osobowy. W połowie 1972 ten ostatni otrzymał nową zajezdnię przy ul. 1905 Roku 47.
Od 1990 roku radomski PKS stał się samodzielną jednostką. Osiem lat później oddany został do użytku nowoczesny dworzec autobusowy przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Przy ul. 1905 Roku nadal funkcjonowała zajezdnia wraz z zapleczem techniczno-diagnostycznym. Radomski PKS miał też placówkę terenową, z dworcem, w Zwoleniu. Na początku 2003 roku obsługiwał 186 linii krajowych, a do dyspozycji pasażerów było 130 autobusów.
W 2010 roku przedsiębiorstwo Państwowa Komunikacja Samochodowa w Radomiu zostało skomercjalizowane. Powstała spółka Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, w którym właścicielem 100 proc. udziałów był Związek Gmin „Podradomska Komunikacja Samochodowa”. Jesienią 2022 roku spółka ogłosiła upadłość. Dworzec PKS swoją funkcję przestał pełnić już w 2015 roku, a cztery lata później został sprzedany za ponad 4 mln zł prywatnemu inwestorowi.
Zobaczcie obszerną galerię zdjęć!