Przypomnijmy: spór o kształt projektu radomskiego RIT-u trwał kilka miesięcy. W końcu, po wielu dyskusjach, udało się opracować wspólny projekt, który zakłada sfinansowanie modernizacji dziewięciu szpitali i zakup nowego sprzętu. Najwięcej miałby dostać Radomski Szpital Specjalistyczny (ponad 166 mln zł) i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (ponad 83 mln zł). Kolejne pieniądze zostałyby przekazane szpitalowi w Krychnowicach, a także lecznicom w Iłży, Pionkach, Zwoleniu, Kozienicach, Lipsku i Przysusze. W sumie wsparcie finansowe sięgnęłoby ponad 365 mln zł.
MNIEJ PIENIĘDZY DLA RADOMIA I POWIATU?
Okazuje się, że z tego samego instrumentu chce również skorzystać powiat grójecki. Zgodę na to wydał już Zarząd Województwa Mazowieckiego. Decyzja ta nie spodobała się radnym Prawa i Sprawiedliwości, w tym Jakubowi Kowalskiemu, przewodniczącemu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, który wysłał w tej sprawie list do marszałka Adama Struzika. Oto jego treść:
„W imieniu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej w Radomiu wyrażam stanowczy sprzeciw wobec podjętej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego decyzji o włączeniu powiatu grójeckiego do obszaru objętego Regionalnym Instrumentem Terytorialnym dla subregionu radomskiego.
W jednym z pism, które Pan Marszałek podpisał w listopadzie 2013 roku, można znaleźć następująca definicję Regionalnego Instrumentu Terytorialnego: „Mechanizm ten bazuje na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) określonej w dokumencie „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” przyjętym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w lipcu 2013 roku oraz założeniach przedstawionych w projekcie Umowy Partnerstwa. Jest on skierowany do miast regionalnych: Radomia, Płocka i subregionalnych: Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa oraz ich obszarów funkcjonalnych”.
Według Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, RIT jest to mechanizm skierowany do 5 subregionów: ciechanowskiego, płockiego, ostrołęckiego, siedleckiego i radomskiego, tworzących jednostkę terytorialną NTS-3. Podobne sformułowania można znaleźć w innych dokumentach i publikacjach wytworzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Decyzja Zarządu Województwa Mazowieckiego o włączeniu powiatu grójeckiego do RIT dla subregionu radomskiego stoi w całkowitej sprzeczności z pierwotnymi koncepcjami i założeniami. Według podziału Mazowsza na jednostki terytorialne do celów statystycznych (NTS), powiat grójecki znajduje się w podregionie warszawskim zachodnim i raczej powinien zostać uwzględniony w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dane GUS jasno pokazują, że praktycznie nie istnieją związki funkcjonalne mieszkańców powiatu grójeckiego z Radomiem. Mieszkańcy ziemi grójeckiej swoje potrzeby, których nie są w stanie zrealizować w powiecie grójeckim, zaspokajają głównie w odległej o 35 km od Grójca, Warszawie.
W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Mazowieckiego schował do głębokiej szuflady pierwotne, merytoryczne założenia RIT i kierując się przesłankami politycznymi nagina ten instrument pod swoje potrzeby polityczne. Stanowczo protestujemy przeciwko sytuacji, w której ze środków przeznaczonych na modernizację szpitali w Radomiu i powiatach znacznie oddalonych od stolicy, z gorszym dostępem do specjalistycznych usług służby zdrowia, mają być finansowane niemerytorycznie i nie poparte rzetelnymi argumentami koncepcje sejmikowej koalicji PO-PSL”.
POWIAT GRÓJECKI TEŻ WYMAGA POMOCY
Jednak zdaniem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, subregion grójecki ma silne związki z Radomiem i powinien otrzymać wsparcie finansowe. O włączenie powiatu grójeckiego do RIT-u wnioskował starosta. Grójecczyzna nie ma możliwości włączenia się w realizację ZIT-u (ZIT prowadzi Warszawa i jest to mechanizm ustalany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju), ponieważ znajduje się poza obszarem wyznaczonym przez ministerstwo.
- Inwestycje, które przedstawiciele powiatu grójeckiego chcieliby realizować w ramach RIT, dotyczą poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Koncepcja ta wpisywałaby się w profil radomskiego RIT-u. Tak ważny obszar życia mieszkańców nie może pozostać bez żadnego dofinansowania. A w związku z decyzją w sprawie ZIT, pacjenci placówek z powiatu grójeckiego byliby wykluczeni i pozbawieni wsparcia, w tym przypadku w ramach instrumentów terytorialnych. Dlatego po dogłębnych i wielokrotnych analizach zarząd województwa postanowił przychylić się do prośby przedstawicieli powiatu grójeckiego - wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Jednocześnie Marta Milewska podkreśla, że przez 20 lat ziemia grójecka wchodziła w skład województwa radomskiego i wtedy też wystąpiły silne powiązania obszarowe.
Kto w tym sporze ma rację? Zapraszamy do komentowania.