- Ostatnie lata pokazały, że prawdziwa demokracja nie jest możliwa bez równych praw kobiet i mężczyzn; że to kobiety stanowią jej fundament. I to one, jako jedyne, potrafiły zmusić rząd do zrobienia kroku w tył. I w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych warto zastanowić się w jaki sposób na gruncie lokalnym można wspierać kobiety. Warto pytać, jaki program działań na rzecz kobiet oferują kandydaci na Prezydenta Radomia - podkreślał Patryk Fajdek, przewodniczący Stowarzyszenia Łączy nas Radom,
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to dokument stworzony przez Radę Gmin i Regionów Europy. Adresowana jest do samorządów lokalnych i ma być wyrazem zaangażowania władz w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn Wdrożenie tej karty w życie ma oznaczać zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji w demokratycznym społeczeństwie, walkę ze stereotypami i uprzedzeniami. - Jest to niezwykle ważne właśnie w samorządach, bo to one świadczą szereg usług publicznych związanych z edukacją, bezpieczeństwem, kulturą oraz zdrowiem. Karta zobowiązuje samorządy, aby świadcząc te usługi mieszkańcom spełniały potrzeby zarówno kobiet i mężczyzn w takim samym zakresie, bo te potrzeby są przecież często zupełnie różne - mówiła Karolina Skowron z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej.
Katarzyna Kołodziejczyk, członkini Radomskiej Inicjatywy Kobiecej na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiła natomiast treść listu, jaki oba stowarzyszenia wyślą kandydatom na Prezydenta Radomia. Jak mówiła organizacje pytają w nich o trzy konkretne kwestie:
1. Czy podpisze i wdroży Pan postanowienia Europejskiej Karty Równości Kobiet
i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?
2. Czy zdecyduje się Pan na utworzenie Rady Kobiet, która będzie organem mającym charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny w sprawach społecznych, ważnych dla kobiet?
3. Czy wprowadzi Pan program wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do stanowisk kierowniczych w Urzędzie i Spółkach Miejskich, np. poprzez wprowadzenie parytetu na określonym poziomie (jakim?) dla obu płci?