Mierzenie i miary pojawiają się w każdym aspekcie życia społeczeństwa, częściej nawet niż pieniądz. Z tego zapewne powodu traktowane są jako coś naturalnego i oczywistego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miary i mierzenie stanowią system, którego działanie wpływa na wytwarzanie dóbr, obrót towarowy i postęp cywilizacyjny. I chociaż trudno wyobrazić sobie normalnie funkcjonujące państwo bez wykonywania w każdym dniu setek tysięcy różnego rodzaju pomiarów, metrologia pozostaje w cieniu innych dziedzin życia społecznego. Warto o niej przypomnieć z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Polskiej Administracji Miar i Światowego Dnia Metrologii, który przypada 20 maja.
Na obecnie funkcjonujący system metrologiczny w Polsce składa się Główny Urząd Miar i 10 okręgowych Urzędów Miar. Urząd Miar w Radomiu działa w strukturach organizacyjnych Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie jako wydział zamiejscowy. I może się poszczycić stuletnią tradycją.Urząd Miar w Radomiu rozpoczął działalność 1 października 1918 roku jeszcze jako urząd austriacki. Od listopada 1919, już w ramach polskich struktur administracji miar, jako Miejscowy Urząd Miar mieścił się w budynku przy ul. Lubelskiej 61. Wybuch II wojny światowej nie przerwał pracy. Pod nadzorem okupanta spełniał swoje zadania związane z legalizacją narzędzi mierniczych. Na przełomie 1944 i1945, jak większość urzędów administracji państwowej, ze względu na działania wojenne został zamknięty. Od 1952 roku radomski Urząd Miar zmienił siedzibę – zajmował pomieszczenia w budynku przy ul. Żeromskiego 53; w tamtym czasie w budynku dawnej Komisji Województwa Sandomierskiego mieściły się prawie wszystkie urzędy władzy państwowej.
Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1960-1970 przy ul. Średniej istniała jedyna w Polsce odlewnia produkująca odważniki żeliwne, a radomski urząd jako jedyny w kraju dokonywał ich legalizacji pierwotnej.
1 stycznia 1999 roku wprowadzono kolejny i jak dotąd ostatni podział administracyjny kraju, a wraz z nim Obwodowy Urząd Miar w Radomiu znalazł się na terytorium działania Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie. Od ponad 20 lat siedzibą urzędu jest budynek przy ul. Odrodzenia 38. Instytucja zatrudnia dziewięć osób.
Działalność radomskiego Urzędu Miar obejmuje m.in. czynności związane z legalizacją przyrządów pomiarowych (wag nieautomatycznych i automatycznych, taksometrów, odmierzaczy paliw oraz gazu ciekłego propan-butan, instalacji pomiarowych, zbiorników pomiarowych i odważników). Nasz Urząd Miar wchodzi w skład Zespołu Laboratoriów Wzorcujących w Okręgowym Urzędzie w Warszawie, który ma akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie wzorcowania przyrządów pomiarowych. Do UM wpływa rocznie, średnio, 2,3-2,5 tys. zleceń na legalizację, wzorcowanie czy wykonanie oceny zgodności. Czynnościom technicznym poddawane jest średnio 6,8 tys. przyrządów pomiarowych. Średnio w roku UM wykonuje ok. 260 kontroli użytkowników przyrządów pomiarowych (sprawdzając średniorocznie ok. 1 tys. przyrządów pomiarowych) i 40 kontroli podmiotów paczkujących.
Najpiękniej i najtrafniej o działalności urzędów miar powiedział w 1926 Andrzej Wierzbicki, poseł na Sejm RP: - Urząd Miar stwarza wokół obrotu gospodarczego to „czyste powietrze”. którego nie czujemy, bo nim ciągle oddychamy, ale gdybyśmy je stracili, odczulibyśmy, jakim jest błogosławieństwem. Nie zastanawiamy się nad działalnością Urzędu Miar bośmy się do niej przyzwyczaili i nie zdajemy sobie sprawy. że stwarza ona te najelementarniejsze przesłanki normalnego obrotu gospodarczego.