Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony co roku 10 października, stanowi okazję do zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz zachęcenia do podejmowania działań wspierających jego ochronę.
Bardzo istotne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych. W ostatnich dniach odbyło się kilka konferencji zorganizowanych przez władze Mazowsza, poświęconych zdrowiu psychicznemu zarówno dzieci jak i dorosłych. Podczas II Mazowieckiego Forum Zdrowia Psychicznego omawiano temat zdrowia i rozwoju psychospołecznego dzieci w domu i w szkole.
- To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń, czerpania inspiracji do dalszych działań, a przede wszystkim, do uświadomienia specjalistom, że nie są sami – wspólnie budujemy sieć wsparcia społecznego. Jako samorząd województwa mazowieckiego w przyszłym roku zorganizujemy dużą kampanię społeczną dotyczącą uzależnień behawioralnych - mówiła Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
- Pracuję z dziećmi i młodzieżą, a statystyki pokazują, że 20 proc. z nich zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Niestety, jedynie 6 proc. dzieci otrzymuje specjalistyczną pomoc – mówi dr n. med. Lidia Popek, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii dzieci i młodzieży oraz ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci w Józefowie. – Średni czas od pojawienia się pierwszych objawów problemów psychicznych do momentu, w którym dziecko otrzymuje pomoc, wynosi aż 5 lat. Sygnały mogą być różne, ale każda wyraźna zmiana w zachowaniu dziecka, odstająca od tego, co rodzic zna, powinna być dla niego alarmem.
https://www.cozadzien.pl/radom/dwa-tysiace-pluszakow-trafilo-do-wojewodzkiej-policji/104233
Jedyną placówką w województwie mazowieckim, która pełni ostry dyżur dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi do 14. roku życia, jest Oddział Psychiatryczny dla Dzieci w Józefowie. Ten stale przyjmuje nowych pacjentów, a jego obłożenie wynosi średnio 200 proc..
- Są to zazwyczaj dzieci po próbach samobójczych. Obserwujemy też coraz więcej przypadków dzieci w spektrum autyzmu. Co jest stosunkowo nowym zjawiskiem, to różnicowanie w diagnozowaniu autyzmu między chłopcami a dziewczynkami – mówi Natasza Żurowska, psycholog i specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. – W pracy z dziećmi kluczowe jest również zaangażowanie rodziców, ponieważ to środowisko rodzinne odgrywa w tym wieku najważniejszą rolę.
Podczas zorganizowanej przez MCPS konferencji o zdrowiu psychicznym, która zgromadziła szerokie grono ekspertów i specjalistów swoje wsparcie w kryzysach psychicznych oferowały również m.in. Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz gminne i wiejskie ośrodki pomocy społecznej.
- Coraz więcej osób trafia do nas w kryzysie psychicznym i emocjonalnym. Pracownicy coraz częściej interweniują bezpośrednio w miejscu zamieszkania, gdzie udzielają pierwszej pomocy i oceniają sytuację – mówi Agnieszka Milewska, kierownik działu pomocy środowiskowej w MOPS w Ciechanowie.
Władze województwa realizują wiele projektów związanych ze zdrowiem psychicznym mieszkańców Mazowsza.] np. program "Mazowsze dla zdrowia psychicznego", czy programy profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży oraz dla osób po 60 roku życia, w ramach których wykonano blisko 2,5 tys. badań przesiewowych oraz ponad 18 tys. sesji terapeutycznych.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, zadzwoń: