W piątek, 12 marca Totalizator Sportowy poinformował, że zakończyła się adaptacja budynku Centrum Rehabilitacyjnego w Radomiu na potrzeby utworzenia szpitala tymczasowego. Obiekt został wyposażony w 80 specjalistycznych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 i sprzęt niezbędny do funkcjonowania szpitala.
https://www.cozadzien.pl/radom/szpital-tymczasowy-totalizator-przekazal-pierwsze-80-lozek/71346
Pierwsi pacjenci od 20 marca
Z kolei w sobotę na Twitterze minister zdrowia powołując się na informację przekazaną przez rzecznika MZ Wojciecha Andrusiewicza o przyspieszeniu uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu, napisał „Najlepszy dowód zasadności decyzji o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala miejskiego w Radomiu - pierwsi pacjenci będą przyjmowani od 20 marca".
Przypomnijmy, że 10 marca obecny w Radomiu Adam Niedzielski przekazał informację o zawieszeniu Marka Pacyny w obowiązkach dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i powołał swojego pełnomocnika. W sprawie zawieszenia dyrektora minister skorzystał z zapisów ustawy covidowej. To pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy skorzystano z takiego rozwiązania. - Działając konsekwentnie i z wyprzedzeniem przygotowaliśmy infrastrukturę w postaci szpitali tymczasowych, która teraz będzie systematycznie otwierana. Sytuację uznajemy na tyle poważną, że zaczynamy stosować również w tym kontekście instrumenty, które do tej pory nie były wykorzystywane. Mówię tutaj o decyzji, którą podjąłem wczoraj o zawieszeniu dyrektora RSS, którego poziom współpracy ze spółką skarbu państwa przygotowującą projekt szpitala tymczasowego nie był wystarczający – mówił na czwartkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski. - Ja nie mogę zaakceptować sytuacji, że ten szpital tymczasowy będzie funkcjonował w połowie kwietnia, bo my trzecią falę mamy tu i teraz. Dlatego zwróciłem się do prezesa NFZ, żeby wskazał pełnomocnika, który będzie wykonywał te zadania. Pan prezes wskazał mi kierownika lokalnej delegatury w Radomiu, który bardzo dobrze zna te realia.
Szpital tymczasowy miał zacząć funkcjonować od 12 marca. Teraz, jak podaje minister, pierwsi pacjenci mają być przyjmowani od 20 marca. - Casus Radomia jest bardzo dobrym przykładem szpitala, który już od dawna powinien funkcjonować. Jeżeli wszystkie działania byłyby wykonywane sprawnie i w dobrej wierze to ten szpital tak naprawdę powinien działać już od co najmniej miesiąca – powiedział na czwartkowej konferencji Niedzielski.
Będzie współpraca?
W związku z zawieszeniem dyrektora RSS, minister powołał swojego pełnomocnika, którym, przypomnijmy, został Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiego oddziału NFZ, który przez wiele lat był dyrektorem miejskiego szpitala. Prezydent zapowiedział, że mimo wszystko będzie wspierał nowego pełnomocnika w jego działaniach, mając na względzie przede wszystkim dobro mieszkańców. W piątek, 12 marca odbyło się spotkanie prezydenta Radosława Witkowskiego, wiceprezydenta Jerzego Zawodnika i Andrzeja Cieślika.
"W tej trudnej sytuacji konflikty trzeba odsunąć na bok, bo dziś naszym największym wrogiem jest Covid-19. Liczę na dobrą współpracę z panem Andrzejem Cieślikiem i trzymam za niego mocno kciuki. Jednocześnie deklaruję pełne wsparcie w walce z pandemią koronawirusa" - napisał na swoim profilu prezydent Radomia.
Nadzwyczajnie o szpitalu
W obronie zawieszonego dyrektora stanęli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w poniedziałek, 15 marca spotkają się na nadzwyczajnej sesji. Radni będą dyskutować o sytuacji w RSS i podejmą lub nie, uchwałę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji ministra zdrowia, który zawiesił Marka Pacynę. - W związku z pochopną i kompletnie niezrozumiałą decyzją ministra, chcemy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: dlaczego decyzja nie była konsultowana z prezydentem Radomia, z załogą szpitala? Czy wprowadzanie nowej osoby, która będzie zarządzała szpitalem przez pewien okres jest właściwą drogą? Czy ta decyzja jest początkiem centralizacji szpitali samorządowych? O tym od pewnego czasu mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości. Nie chcemy, żeby Radom był królikiem doświadczalnym, ale mamy nieodparte wrażenie, że tak się zaczyna dziać - mówił na konferencji radny KO Dawid Ruszczyk.
https://www.cozadzien.pl/radom/radni-ko-w-obronie-dyrektora-rss/71294
- Pracujemy nad pewnym rozwiązaniem, które by dawało ministrowi zdrowia systemowo takie narzędzia, żeby w przypadku, gdy szpital nie wpisuje się w politykę zdrowotną na poziomie państwa była możliwość ingerencji - powiedział na czwartkowej konferencji Niedzielski, odnosząc się do podnoszonych przez opozycję i samorządowców zarzutów o upaństwowieniu szpitali.