- Seniorzy są żywo zainteresowani inicjatywą i zadowoleni, że władze miasta zwróciły się w kierunku ich potrzeb. Projekt cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Liczymy, że coraz więcej osób będzie zgłaszało się po kopertę – powiedziała wiceprezydent Anna Białkowska.
Seniorzy bardzo chętnie odbierają koperty z miejsc, gdzie są dostępne. Często również dopytują o projekt podczas spotkań Uniwersytetu III Wieku czy w klubach seniora. W związku z żywą reakcją koperty będą od teraz wydawane również osobom niepełnosprawnym i samotnym mającym mniej niż 65 lat zamieszkujące na terenie miasta Radomia.
Jak poinformowała nas Anna Kurzela z Uniwersytetu III Wieku, w środę (15 kwietnia) będą rozdawane koperty dla słuchaczy.
- "Koperty życia" dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, że w razie nagłego wypadku wszystkie potrzebne dane dla ratownika medycznego są pod ręką. Taka osoba nie musi się martwić o to, że np. nie pamięta nazw leków jakie przyjmuje. W środę podczas wykładu będziemy rozdawać takie koperty, mamy ich do rozdania około 100 - tłumaczy Anna Kurzela - Będzie również możliwość wzięcia koperty dla kogoś bliskiego czy znajomego, tylko trzeba mieć przy sobie datę urodzenia takiej osoby.
Przypomnijmy, „koperty życia” to funkcjonujący już w kilku miastach pomysł ułatwiający ratownikom medycznym szybkie dotarcie do niezbędnych informacji o pacjencie, zwłaszcza mieszkającym samotnie, przewlekle chorym lub z problemami koncentracji uwagi i pamięci w codziennym dbaniu o swoje zdrowie. Koperty umieszczane powinny być w lodówce, z tej prostej przyczyny, że to urządzenie znajduje się w prawie każdym domu i ratownikom najłatwiej je zlokalizować.
- Wraz z żoną "koperty życia" odebraliśmy przed świętami. To dla nas duże zabezpieczenie, cieszymy się, że je mamy - mówił Grzegorz Szombara przewodniczący sekcji emerytów i rencistów. - Mamy również przewidziane około 100 kopert do rozdania dla emerytowanych nauczycieli.
- Te koperty są bardzo pomocne, ponieważ często w pogotowiu jeżdżą ratownicy medyczni, a nie lekarze, więc taki ratownik ma dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia osoby potrzebującej natychmiastowej pomocy. Poza podstawowymi danymi osobowymi, są rubryki takie jak: kontakt do najbliższych, grupa krwi, wykaz chorób, alergie czy zażywane leki. To bardzo cenne informacje, które pozwolą na szybką i skuteczną diagnozę, a przede wszystkim mogą uratować życie! - dodaje Grzegorz Szombara
Wypełnione ankiety należy włożyć do koperty, a następnie do woreczka foliowego. Natomiast woreczek z zawartością należy umieścić w lodówce, natomiast na drzwiach lodówki należy przytwierdzić otrzymany w zestawie magnes z napisem „Tu znajduje się koperta życia”.