W Radomiu system teleopieki funkcjonuje od października ubiegłego roku. W ramach pilotażowego programu stu radomskich seniorów otrzymało opaski monitorujące stan zdrowia. Celem programu jest zapewnienie zdalnej, całodobowej opieki osobom po 65. roku życia. Jak przyznaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik, miasto pozyskało na ten cel dodatkowe pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego. A to pozwoli 30 kolejnym seniorom na korzystanie z programu. - To rozszerzenie działań rozpoczętych w zeszłym roku. Cieszę się, że kolejny osobom zapewnimy większe poczucie bezpieczeństwa i wsparcia – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Tym razem bezpłatna teleopieka jest skierowana do mieszkańców Radomia w wieku powyżej 60 lat, wymagających wsparcia, których stan zdrowia może powodować zagrożenie życia lub zdrowia. W ramach projektu jego uczestnicy zostaną objęci całodobowym systemem wsparcia przez teleopiekunów, którzy pracują w centrum teleopieki i pozostają w pełnej gotowości do odebrania sygnału alarmowego. - Każdy podopieczny otrzyma nieodpłatnie opaskę na nadgarstek monitorującą stan zdrowia z przyciskiem SOS, z możliwością połączenia głosowego z centrum teleopieki. Po otrzymaniu sygnału, teleopiekunowie organizują pomoc adekwatną do sytuacji danej osoby – wyjaśnia wiceprezydent Zawodnik.
https://www.cozadzien.pl/radom/seniorzy-otrzymali-opaski/59745
Warunkiem uczestnictwa w procesie naboru jest poprawne wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53, pokój 182 następujących dokumentów: wniosku o przystąpieniu do projektu, kserokopii orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oświadczenia o niesamodzielności (w przypadku osoby niesamodzielnej), klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty. Termin przyjmowania wniosków mija 25 lutego.
Pozytywny odbiór
Jak przyznaje wiceprezydent Zawodnik, do miasta docierają pozytywne sygnały, że ten system się sprawdza. - Jeżeli trwający pilotaż pokaże, że to rozwiązanie się sprawdza, będziemy chcieli ten program rozwijać i być może zakorzeni się u nas na stałe – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Istniejący program teleopieki jest przewidziany do końca tego roku. Natomiast ten współfinansowany z budżetu województwa mazowieckiego będzie realizowany od 1 marca tego roku do 31 grudnia 2021 roku.
Jak przyznaje firma Sidly, odpowiedzialna za realizację projektu w Radomiu, od momentu rozpoczęcia projektu, czyli od października do 31 grudnia ubiegłego roku, całodobowe centrum telemonitoringu zarejestrowało łącznie 262 zgłoszenia alarmowe. - Telecentrum zarejestrowało także sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu, w efekcie czego aż siedem razy nastąpiła konieczność natychmiastowego powiadomienia i wysłania Zespołu Ratownictwa Medycznego do uczestnika projektu. W jednym przypadku, z uwagi na złe samopoczucie seniora, ratownik wykonał telefon do Przychodni POZ z prośbą o przyjęcie pacjenta na wizytę lekarską – mówi Karolina Walkiewicz z firmy Sidly.