Festyn był elementem konsultacji społecznych na temat rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Chętni wypełniali ankietę, w której mogli wypowiedzieć się m.in. o tym jak jest postrzegana ta część miasta i co jest potrzebne by ją przywrócić do życia. Organizatorzy byli zadowoleni z przebiegu wydarzenia i frekwencji.
- Chcemy przyzwyczaić Radomian do tego, że na Rynku coś się dzieje. Mieszkańcy chętnie wypełniali ankiety. Sporym powodzeniem cieszyły się plansze, na których można zaznaczyć te miejsca, które są postrzegane jako niebezpieczne, albo jako ulubione. Piknik, jako pierwszą imprezę na Rynku po dość długiej przerwie uznajemy za udaną - podsumowała Marzena Kędra-Podlipniak, szefowa zespołu ds. rewitalizacji w Urzędzie Miejskim.
W urnie znalazło się ponad 200 ankiet. Wśród nich, ta, którą wypełniła Marzena, mieszkająca na ul. Mariackiej. W swojej opinii zaznaczyła, że chciałaby, żeby w okolicy była siłownia na świeżym powietrzu. Daniel z kolei uważa, że najważniejszą sprawą jest, żeby w tej części miasta dużo się działo. - Kulturalnie, ale żeby też były lokale gastronomiczne, ciekawe wystawy, na które przyjeżdżaliby turyści spoza Radomia. Jak to na rynku - mówi uczestnik festynu.
Opinie zawarte w ankietach będą brane pod uwagę przy tworzeniu projektu, który Radom wyśle na konkurs Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury "Modelowa rewitalizacja miast". (Więcej o konkursie pisaliśmy TUTAJ).
Planowane spotkania konsultacyjne
Marzena Kędra-Podlipniak podkreśla znaczenie społecznego aspektu rewitalizacji. - Chcemy zaangażować wszystkich mieszkańców, którzy chcą na rzecz rewitalizacji działać. Zaprosić instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości do wspólnej pracy. Bo samo odnawianie budynków to jest za mało. To powinno być tętniące serce miasta - mówi szefowa miejskiego zespołu ds. rewitalizacji.
Dlatego zaplanowano kolejne spotkania konsultacyjne. Najbliższe będzie 16 listopada z organizacjami pozarządowymi (Sala Królewska przy Parafii Św. Jana Chrzciciela ul. Rwańska 6, od godz. 16 do 18). 17 listopada z podmiotami prowadzącymi lub zamierzającymi prowadzić działalność gospodarczą lub społeczną na rynku (ul. Rwańska 8, od godz. 16 do 18) i 19 listopada z właścicielami nieruchomości (Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 7, ul. Aleksandra Tybla 7/11, godz. od 16 do 18)
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Wypełnioną ankietę na temat Miasta Kazimierzowskiego można przesłać elektronicznie na adres [email protected], lub wypełnić poprzez narzędzie do konsultacji udostępnione na portalu internetowym www.konsultacje.radom.pl. Można też, w formie papierowej wypełnić i złożyć w czasie wymienionych wyżej spotkań z mieszkańcami lub w punktach obsługujących konsultacje, czyli w Biurze Rady Miejskiej przy ul. Moniuszki 9 (w godz. 7.30-15.30), Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Kilińskiego 30 (w godz. 7.30-16.30), w Centrum Komunikacji Społecznej (pok. 104), przy ul. Żeromskiego 53 (w godz. 7.30-15.30) i w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Struga 1 (w godz. 7.30-19.00).
Konsultacje trwają do 2 grudnia.