Tragiczny wypadek
Wczoraj w południe przy rozładowaniu rewolweru automatycznego ranił się śmiertelnie w głowę Jan Żółkowski praktykant Dyrekcji Lasów Państwowych. Natychmiastowa pomoc lekarska okazała się bezskuteczną. Ziółkowski po krótkich cierpieniach zmarł nie odzyskawszy przytomności.
Ziemia Radomska nr 184, 13 sierpnia 1933
***
Pożar w „Zniczu”
Dnia 13 bm. o godz. 17.10 w kinie Znicz podczas przerwy w wyświetlaniu obrazu zapaliła się w kabinie z nieustalonej przyczyny szpula filmowa, którą pracownik tamtejszy mechanik Wojtas Juljan zam. Żeromskiego 14, wyrzucał przez drzwi, lecz silny wiatr spowodował wzmożenie się ognia, wskutek czego mechanik poparzony został silnie na całym ciele. Juljana Wojtasa odwieziono do szpitala św. Kazimierza. Stan jego zdrowia jest niebezpieczny. Pożar ugasiła straż bezpieczeństwa PWB. Dochodzenie prowadzi się.
Ziemia Radomska nr 185, 15 sierpnia 1933
***
Kanalja
Dawniej i obecnie jeszcze, osoba dotknięta na honorze, chcąc wymierzyć sobie sprawiedliwość, w stosunku do obrażającego – naogół uczciwego i przyzwoitego człowieka – reaguje czasem, pod wpływem impulsu, w ten sposób, ze temu komuś zadaje przy pierwszej sposobności policzek. Niestety, na podbną satysfakcję w stosunku do p. Franciszka Borowskiego nie mogę sobie pozwolić, gdyż, według nie tylko mojego przekonania, nie warto go nawet bić po pysku.
Stefan Reymond.
Ziemia Radomska nr 188, 19 sierpnia 1933
***
Budowa szkół
Ze względu na trudności terenowe przedewszystkiem zostanie podjęta budowa szkoły w Starym Ogrodzie, pod którą jest wytknięty plac. Budowa na Glinicach napotyka na trudności, spowodowane tem, że Magistrat posiada tam jeden tylko plac miejski, na którem mieści się wierza ciśnień. Plac ten nie bardzo nadaje się na budowę szkoły, to też ewentualna budowa na owym placu będzie tylko ostatecznością.
Ze względu na specjalny charakter budownictwa szkolnego nad należytem przystosowaniem budynków będzie czuwać komisja złożona z inspektora szkolnego, naczelnika W łu Oświatowego, tudzież wydelegowanego członka Rady Przybocznej.
Ziemia Radomska nr 189, 20 sierpnia 1933
***
Budowa baraku dla bezdomnych
Równolegle z poprzednio wymienionemi pracami zostanie podjęta budowa baraku dla bezdomnych w sąsiedztwie już istniejących na Nowym Świecie.Barak dla bezdomnych będzie konstrukcji drewnianej, na podmurówce z cegły, kryty papą.
Budynek o powierzchni 25 m będzie zawierał 10 izb. Ponieważ w każdej izbie będzie można pomieścić po dwie rodziny, to też jeszcze w bieżącym roku około 80 osób bezdomnych znajdzie dach nad głową.
Należy dodać, że wszystkie prace budowlane będą wykonane kontyngentem robotników już zatrudnionych na robotach miejskich. Prócz tego zostaną zaangażowane w miarę potrzeby, przez W ał Budownictwa fachowcy rzemieślnicy.
Ziemia Radomska nr 189, 20 sierpnia 1933
***
Sprzedawał mięso zdechłej świni
Wczoraj, do Jana Szwagierka właściciela sklepu na przedm Żakowice 103, zawitała policja państwowa, która skonfiskowała większe ilości mięsa pochodzącego ze zdechłej świni. Jak się dowiadujemy, Szwagierek mięso to rozprzedawał, narażając ludzi na zatrucie, ewentualnie na śmierć.
Na dobitkę tego, w czasie zabierania mięsa, sklepikarz rzucił się na urzędujących policjantów, usiłując ich pobić. Szwagierka zatrzymała policja do czasu przeprowadzenia dochodzenia.
Ziemia Radomska nr 183, 12 sierpnia 1934