- Za każdym razem festiwal toczy się pod nieco innym hasłem. W tym roku hasło festiwalu to „musimy przyjąć przypadkowość życia, jako normalne nasze przeznaczenie”. Ten fragment pochodzi ze szkiców „Matematyk i mistyk” Leszka Kołakowskiego - mówiła Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - Temat podsunęła i wymyśliła radomska młodzież. Mowa o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
Festiwal jest inicjatywą Agnieszki Kołakowskiej, córki prof. Leszka Kołakowskiego. Kobieta w tym roku nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu, więc przesłany przez nią list odczytała dr Justyna Dąbrowska z Resursy Obywatelskiej. - Ogromnie mi smutno i przykro, że znowu nie mogę powitać was osobiście, ale jestem z wami duchem. Ten kolejny festiwal wygląda niemniej bogato i ciekawiej niż poprzednie. Mam nadzieję, że zwłaszcza dla młodzieży szkolnej, dyskusje, wykłady, przedstawienia i wystawy, jakie się tu odbędą, będą ciekawe, owocne i dające do myślenia. Ale przede wszystkim pełne zapału i radości - usłyszeliśmy.
Nieodłącznym elementem festiwalu jest wręczenie nagród Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia laureatom olimpiady filozoficznej. W tym roku nagrodę zdobył Antoni Czapliński, uczeń VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Otrzymał on 3 tys. zł i pamiątkowe wydawnictwa z Radomia.
- Mam wrażenie, że udział w olimpiadzie był dla mnie nie tylko okazją do rozwoju, ale także momentem, który miał istotny wpływ na kształtowanie mojego życia. Gdybym nie wziął w niej udziału, pewnie moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej – zarówno pod względem planów na przyszłość, jak i mojego ogólnego spojrzenia na świat - mówił Antoni Czapliński, laureat olimpiady filozoficznej.
Podczas wydarzenia, kilka słów do zgromadzonych uczniów w Resursie Obywatelskiej, skierowała wiceprezydent Radomia.
- Zawsze przyświecają nam słowa pana profesora, który mówił, że najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia. Tej mądrości życzę wszystkim tu zgromadzonym. Życzę wam krytycyzmu, filozoficznego podejścia do życia, tym bardziej w czasach trudnych, w których żyjemy, kiedy na co dzień musimy odróżniać fałsz od prawdy i musimy poszukiwać właściwych kierunków i ścieżek - mówiła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Po wręczeniu nagród odbyła się debata przygotowana przez uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu oraz przedstawienie przygotowane przez uczniów II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.
Cały plan tegorocznego festiwalu dostępny poniżej:
https://www.cozadzien.pl/kultura/festiwal-okna-rozpoczety/100325
Przypomnijmy, pierwsza edycja odbyła się w 2009 r., jeszcze za życia prof. Leszka Kołakowskiego.