Piątkowa sesja rozpoczęła się od zmian w porządku obrad. Dodano punkty dotyczące m.in. wyboru składów komisji. Wszyscy czekali jednak na wybór marszałka, wicemarszałków oraz członków zarządu. Do tego jednak nie doszło, bowiem Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek... o kolejne odroczenie obrad. Tym razem do 10 czerwca. Wniosek przeciwny złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości, ale przegrał on w głosowaniu. Tym samym nadal nie wiemy, kto w tej kadencji samorządu będzie rządził województwem mazowieckim.
- Jest to żenujący spektakl, walka o stołki, która trwa w najlepsze od kilku tygodni i jej końca nie widać. To bardzo przykre dla radnych obecnych na tej sali, bo największe polskie województwo zasługuje na to, żeby radni sprawnie pracowali, procedowali uchwały, pracowali w komisjach, a nie ciągle odraczali sesje - mówi Jakub Kowalski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
https://www.cozadzien.pl/radom/juz-25-maja-mazopiknik-w-radomiu/101118
- My w dalszym ciągu prowadzimy rozmowy, jak ma wyglądać konstrukcja nowego zarządu województwa mazowieckiego. To jest całkiem normalne, że dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kto będzie marszałkiem, kto wicemarszałkami, a kto członkami zarządu - odpowiada Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Według naszych informacji, nowy skład zarządu miałby składać się z dwóch przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, a także jednego przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Lewicy. I to właśnie budzi sprzeciw PSL-u. Marszałkiem miałby pozostać Adam Struzik, ale to i tak nie zadowala ludowców. Przy takim układzie sił, PSL - w porównaniu do ostatniej kadencji - straciłby w zarządzie jednego przedstawiciela, na dodatek wicemarszałka. Oficjalnie jednak nikt komentować tych doniesień nie chce. Wicemarszałek Rafał Rajkowski tłumaczy, że w rozmowach poruszane są m.in. kwestie organizacji pracy urzędu.
https://www.cozadzien.pl/region/muzeum-jana-kochanowskiego-w-czarnolesie-czeka-rozbudowa/100765
- Tym rozmowom towarzyszy kwestia samej konstrukcji i funkcjonowania urzędu, pewnych zmian. One muszą być dograne, bo to robi się na początku, nie po. Trzeba porozumieć się w ramach tego zarządu, chcemy mieć wizję tego, jak to funkcjonuje. Niektóre województwa dają bardzo dobre przykłady organizacji pracy urzędu i tworzenia innych struktur, innych departamentów. Może warto się na tym wzorować i podejmować takie decyzje, które będą też dzisiaj konstruowały lepsze funkcjonowanie całego urzędu - komentuje Rajkowski.
Radni PiS-u nie wierzą jednak w te informacje. Uważają, że w koalicji rządzącej trwa walka o stanowiska. Jakub Kowalski, przewodniczący klubu zapewnia, że radni PiS-u mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. - Jesteśmy świadomi tego, że jesteśmy mniejszościowym klubem w sejmiku, ale dla dobra województwa będziemy popierać konstruktywne rozwiązania i wydaje się, że moglibyśmy wypracować taki skład zarządu województwa mazowieckiego, który będzie miał większość na tej sali. Nie będziemy stawiać warunków typu wicemarszałek województwa mazowieckiego dla klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości - komentuje Kowalski.
Warunek jednak jest - marszałkiem nie może być ponownie Adam Struzik. - O tym mówiłem od dawna. Zmiana marszałka województwa mazowieckiego jest bezwzględnie potrzebna. 23 lata marszałka Adama Struzika wystarczą. Najwyższy czas na zmianę, bez względu na merytoryczną ocenę. Trzeba wybrać kogoś nowego, kogoś innego, kto będzie miał świeże spojrzenie na województwo mazowieckie, nowe pomysły i może wprowadzić nową jakość zarządzania tym województwem, a to z całą pewnością jest potrzebna - wyjaśnia Kowalski.
Kolejna próba wybrania marszałka, wicemarszałków oraz członków zarządu nastąpi w poniedziałek, 10 czerwca. Data wydaje się nieprzypadkowa - dzień wcześniej, czyli w niedzielę, 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Być może to właśnie ich wyniki ostatecznie rozstrzygną, kto w koalicji KO-PSL-Lewica będzie miał więcej do powiedzenia w kontekście ustalania składu zarządu.
https://www.cozadzien.pl/radom/mazowsze-zaprasza-do-lasu-i-parku/101120
Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, radni mają trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyników wyboru na wybór nowego zarządu. W tym przypadku będzie to 8 lipca. Do momentu wybrania nowych władz, województwem kieruje zarząd poprzedniej kadencji.