Ze względu na trwającą pandemię, w tym roku Sekretariat Europejski zdecydował o większej elastyczności, a także o złagodzeniu wymogów uczestnictwa dla tych samorządów, które zdecydują się dołączyć do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020. Można było na przykład przenieść całą kampanię do internetu. Radom zdecydował się jednak symbolicznie uczestniczyć w corocznej akcji, dlatego czeka nas tym razem kilka wydarzeń.
Zeroemisyjna mobilność dla każdego
Zgodnie z wytycznymi tematycznymi motywem przewodnim kampanii w Europie jest tym razem hasło: "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Promuje ono ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie aż do 2050 r., a jednocześnie podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich ludzi. Ma to zachęcać do podjęcia działań przyczyniających się do rozwiązania problemów zanieczyszczenia i emisji dwutlenku węgla. To z tego powodu dominującym kolorem radomskich obchodów ETZT jest zieleń.
Linia E
Ze względu na to, że w odróżnieniu od poprzednich lat, Dzień bez samochodu wypada w tym roku we wtorek (jest to zwykły dzień roboczy i szkolny) nie będzie tym razem okolicznościowego festynu. Przez cały tydzień, to znaczy od 16 do 22 września włącznie, w godzinach około 13 do 20 będzie kursowała specjalna linia przyśpieszona, oznaczona symbolem E (jak ekologia, elektromobilność itp.). Będą ją obsługiwały oczywiście autobusy elektryczne. Trasa będzie okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na Gołębiowie I. Została poprowadzona w taki sposób, aby z oferty podróży "elektrykami" mogli skorzystać również mieszkańcy tych części Radomia, gdzie tego typu autobusów nie ma jeszcze na co dzień.
MZDiK podkreśla, że jest to linia przyśpieszona, zatem autobusy będą zatrzymywały się tylko na wybranych przystankach. Ma to związek zarówno z turystycznym charakterem tej linii, jak również z tym, że zgodnie z obecnymi ograniczeniami, w tym modelu autobusu nie może jednocześnie jechać więcej pasażerów niż 37 (połowa ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących). MZDiK przypomina o obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusie. Tym razem uwaga koncentruje się na promocji autobusów elektrycznych, więc "odpoczywamy" od ikarusa albo "ogórków".
https://www.cozadzien.pl/radom/na-ulicach-pojawi-sie-przyspieszona-linia-e/67214
Konkurs na nazwy dla elektryków
Jeśli chodzi o autobusy elektryczne, to warto wspomnieć o tym, że MPK Radom ogłosiło konkurs mający na celu wyłonienie symbolicznych nazw dla kolejnych tego typu pojazdów, które wyjadą na ulice Radomia już za kilka miesięcy - w połowie 2021 r. (informowaliśmy o tym przed kilkoma dniami). Od 16 do 21 września, czyli w trakcie obchodów ETZT, będzie trwać głosowanie internetowe na 20 wybranych przez komisję najciekawszych nazw. Wyłonionych zostanie w ten sposób dziewięć zwycięskich, a MPK poda wyniki w Dniu bez Samochodu (22 września).
https://www.cozadzien.pl/radom/imiona-dla-autobusow/67061
Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Radomiu włączyli się też organizatorzy dwóch cyklicznych wycieczek rowerowych, w tym Co Za Jazda! do Szydłowca organizowaną przez Radomską Grupę Mediową. Wyprawa rusza w niedzielę, 20 września.
Dzień bez samochodu
Ostatnim elementem ETZT jest tradycyjnie Dzień bez Samochodu (22 września). Podróże radomską komunikacją miejską (dotyczy to wszystkich linii dziennych lub nocnych na całej ich długości, czyli również poza granicami Radomia oraz specjalnej linii E) będą w godzinach od 0:00 do 23:59 bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Takie uprawnienie przysługuje już kolejny raz - na podstawie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej (dotyczy ono poza tym 1 listopada).
W Dniu bez Samochodu zapraszamy Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zaprasza również wszystkich zainteresowanych na darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów przy ul. Curie-Skłodowskiej 4 (w podwórku, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Niedziałkowskiego). Placówka jest czynna w godzinach 9 do 17. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie jednak możliwe zwiedzanie muzeum przez duże zorganizowane grupy. W jednym czasie może tam przebywać maksymalnie pięć osób. Około 60 prezentowanych w placówce eksponatów dokładnie pokazuje pełną historię roweru, od narodzin ponad 200 lat temu do lat osiemdziesiątych minionego wieku. Na żywo będzie można tam obejrzeć między innymi archaiczny welocyped, bicykle i rower bambusowy oraz przypomnieć sobie czasy dzieciństwa spędzone na składaku Wigry-3 bądź Pelikanie.