To już po raz dziesiąty Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zorganizował wielkanocną kwestę, z której środki zostaną przeznaczone na renowację, potrzebujących pilnych prac konserwatorskich, nagrobków: Marianny Chludzińskiej i Jana Mileyko. Tym razem radomianie i goście, którzy odwiedzili w Wielką Sobotę najstarszą radomską nekropolię, okazali się bardzo hojni, bo do puszek kwestarzy trafiło 2678,06 pln
- Bardzo dziękujemy za wsparcie naszych działań społecznych i wspólnego dzieła odnowy, za każdą choćby najmniejszą i symboliczną darowiznę przekazaną w czasie kwesty wielkanocnej na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim. To wyraz naszej wspólnej troski o dobro materialne i duchowe najstarszej radomskiej nekropolii, bo liczącej już 203 lata – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego komitetu.
– Na tej pięknej radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego 32 zostały w pierwszej kolejności wskazane przez Społeczny Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. I m.in. dzięki ofiarności społecznej, możemy część z nich już teraz ratować. W tym roku będą to nagrobki: Marianny Chludzińskiej i Jana Mileyko - podsumowuje Sławomir Adamiec.
Przypomnijmy, że podczas ostatniej kwesty przeprowadzonej w dniach 1 i 2 listopada 2014 r. Komitet zebrał 40954,59 zł. Kwesta wielkanocna, to znacznie mniejsze środki, nie przekraczające 2 – 4 tys. zł. W ubiegłym roku Komitet w Wielką Sobotę zebrał kwotę ok. 2,5 tys. W tym roku w kweście tradycyjnie już uczestniczyli członkowie i sympatycy Społecznego Komitetu Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, w tym uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu.
W 2015 roku, Komitet zaplanował renowację dwóch pomników cmentarnych: Marianny Chludzińskiej i Jana Mileyko.
Grób Marianny (Maryanna) Chludzińskiej (1v. Chludzińska, 2v. Ciborowska, †19.05.1843) z domu Roguskiej (kwatera 4A/1/31, grób nr 6435), to neoklasycystyczny postument z piaskowca, zwieńczony urną nakrytą welonem.
W grobie pochowany jest również Franciszek Ksawery Chludziński (s. Marianny), oficer wojska polskiego i sędzia Trybunału w Radomiu. W obecnym stanie nagrobek jest mocno odchylony od pionu, z dużymi ubytkami kamienia i spoiw i niestety mocno pokryty mchem, niszczącym strukturę delikatnego piaskowca.
Drugi z grobów planowany w 2015 r. do renowacji, to szlachecki nagrobek Jana Mileyko (†1842, kwatera 6A), a zarazem wyjątkowy postument w formie obelisku, z mocno zatartym herbem i inskrypcją, poświęconą pułkownikowi kawalerii i komendantowi Radomia.
Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim (założonym w 1812 r.), przy ul. Limanowskiego pochowanych jest ponad 200 tyś. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji oraz 5 żołnierzy, gen. Wł. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), którego w br. obchodzić będziemy 100. rocznice śmierci, major T. Brzęk – Osiński, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko oraz biskupi radomscy; Edward Materski i Stefan Siczek.