„To jest kolejny krok milowy” - dało się słyszeć podczas piątkowej konferencji dotyczącej podpisania umowy na budowę terminalu na radomskim Sadkowie. Pomimo szeregu przeciwności, związanych m.in z wyłonieniem wykonawcy, udało się podpisać umowę, na drugą, najważniejszą inwestycję na radomskim lotnisku. Umowę podpisano w obecności parlamentarzystów PiS: Marka Suskiego, Adama Bielana i Andrzeja Kosztowniaka.
- PPL bardzo metodycznie realizuje tę inwestycję, i ją zrealizuje. Co więcej, po jej zrealizowaniu, będzie to lotnisko, które będzie miało swój sukces komercyjny, co do tego jestem przekonany – mówił podczas podczas podpisania umowy Mariusz Szpikowski, prezes PPL.
Przyszły terminal – według zapowiedzi – ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Obiekt będzie jednokondygnacyjny wyposażony w 30 stanowisk check-in, 10 bramek, osiem stanowisk kontroli bagażów i kontroli osobistej. W budynku znajdzie się także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. - Budując koncepcję tego terminalu zależało nam na tym, żeby to był terminal wybudowany w jak najnowocześniejszej technologi, ale też aby był funkcjonalny, czyli taki, który zapewni komfortową możliwość obsługi ruchu na lotnisku, tak żeby pasażerowie czuli się tu dobrze - mówił Mariusz Szpikowski.
Przypomnijmy, w przetargu na budowę terminalu wystartowało trzech oferentów. Odbyły się również trzy aukcje elektroniczne, dzięki którym udało się obniżyć kwotę. Ostatecznie najniższą ofertę złożyła firma Mirbud, która zaproponowała za wybudowanie terminalu blisko 280, 5 mln zł. Inwestycja ma zostać wykonana w ciągu 22 miesięcy. - Dosyć skomplikowany i nowoczesny system projektowania tego obiektu (BIM), sprawia, że sześć miesięcy przewidziano na opracowanie projektu. Wspólnie z naszym biurem projektowym ten czas wykorzystamy na to, żeby zaprojektować i przygotować do akceptacji inwestora najdrobniejsze szczegóły. Drugi kamień milowy dotyczy już samej realizacji. Musimy się zmieścić w 18 miesiącach – mówił podczas konferencji Sławomir Nowak, wiceprezes firmy Mirbud. I jak zapowiedział: - Czujemy się jak najbardziej na siłach, żeby za te 22 miesiące oddać w pełni funkcjonalny, nowoczesny obiekt, który będzie służył mieszkańcom naszego kraju.
Od połowy ubiegłego roku na radomskim lotnisku sukcesywnie prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa. Prace mają zakończyć się we wrześniu tego roku.
PPL rozstrzygnął także przetargi na opracowanie koncepcji i projektów budowlanych dla rozbudowy lotniska Radom a także na opracowanie dokumentacji budowy masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łącznie PPL podpisało pięć umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ponad 154 mln zł.
Natomiast w kwietniu PPL ogłosi dwa kolejne przetargi: na drogi kołowania i płyty postojowe oraz na obiekty kubaturowe, gdzie będą stacjonowały służby zajmujące się utrzymaniem lotniska np. odśnieżaniem.