Centrum Technologii Cyfrowych to dwie skomputeryzowane pracownie, z których będą korzystali przede wszystkim studenci m.in. kierunku Robotyka i Automatyzacja Procesów. - Jest to w tej chwili jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w naszym kraju. Bez takiego zaplecza edukacyjnego nie bylibyśmy w stanie kształcić inżynierów na wysokim poziomie – mówi prof. Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Radomskiego.
Jednym z głównych zadań pracowni będzie dostosowywanie metod kształcenia do aktualnych potrzeb rynku pracy i rozwoju przemysłu. Studenci w laboratorium będą uczyli się m.in. programowania działań robotów w procesach produkcyjnych. – Wszelkiego rodzaju zautomatyzowane roboty cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem w kontekście edukacyjnym i produkcyjnym. Dlatego też nasze centrum wyposażone zostało w nowoczesne roboty i koboty, które pracują w oparciu o sztuczną inteligencję. Takie urządzenia będą zdecydowanie usprawniały rozwój naszej uczelni – informuje dr hab. inż. Andrzej Puchalski, dziekan Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Radomskiego. - Zajęcia w salach laboratoryjnych będą się odbywać w grupach, które mogą liczyć maksymalnie 15 osób.
Pracownicy uczelni określają nowe laboratorium jako „fabrykę w pigułce”. – Jesteśmy w posiadaniu kompletnej linii produkcyjnej, na której powstaje gotowy element. Nasza uczelnia została wyposażona w systemy, które wykorzystywane są w firmach produkcyjnych – wyjaśnia dr inż. Marcin Wikło, dyrektor Centrum Technologii Cyfrowych.
Władze uczelni zapowiadają, że nie jest to ostatnie słowo w kwestii rozwoju. W planach uniwersytetu jest wybudowanie kolejnego, bliźniaczego Centrum Technologii Cyfrowych. – Nieustannie myślimy o rozbudowie pracowni, w taki sposób, aby powstało bliźniacze laboratorium, które będzie w pełni kompatybilne z już powstałym obiektem – wyjaśnia prof. Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Radomskiego.
Jak podkreśla Radosław Witkowski, prezydent Radomia, dbanie o rozwój akademicki ma również istotny wpływ na unowocześnienie naszego miasta. - Ubiegły rok obfitował w wiele sukcesów związanych z Uniwersytetem Radomskim. Otwarcie Centrum Technologii Cyfrowych jest dobrym rozpoczęciem tego roku i jednocześnie stanowi też obiecujący prognostyk do tego, jak radomska uczelnia może się w przyszłości rozwijać - mówi prezydent Radomia.
Koszt inwestycji to 7 mln zł, z czego 800 tys. zł pochodziło z budżetu Uniwersytetu Radomskiego.
https://dami24.pl/wiadomosci/laboratorium-dla-studentow/28444