O przenoszeniu centralnych urzędów do Radomia mówiło się wiele podczas kampanii przed wyborami samorządowymi. Teraz pierwsza instytucja trafiła do naszego miasta. - Tego typu działanie, czyli przenoszenie urzędów centralnych do mniejszych miast, jest dźwignią rozwojową i pozwala rozwijać się innym ośrodkom miejskim, nie tylko stolicy – powiedział Jadwiga Emilewicz. - Platforma jest pierwszym tego typu działaniem, który realizujemy. Wybór padł na Radom, choć o tę instytucję zabiegały również inne miasta. Jednak za lokalizacją radomską przemawiała dobra komunikacja, zaplecze akademickie i lokalna baza przedsiębiorców.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/fundacja-platforma-przemyslu-przyszlosci/54966
Rangę tego wydarzenia podkreślił Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP. - Od dziś Radom staje się polską stolicą najnowocześniejszych technologii, stolicą przemysłu 4.0 – powiedział Bielan. - To wielki dzień dla Radomia, ale również dla całej Polski, bo właśnie dziś rozpoczynamy proces deglomeracji, który jest szansą dla wielu ośrodków miejskich, które po ostatniej reformie administracyjnej nieco podupadły.
Podkreślał to również Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. - To szansa dla Radomia na wzrost gospodarzy i rozwój. Może w końcu to miasto zacznie wracać na właściwe tory – stwierdził Suski. - Za Radomiem przemawiało wiele czynników. Poza bazą uczelnianą czy komunikacyjną, również bogata tradycja przemysłowa, która teraz będzie mogła przejść przez kolejną, czwartą już rewolucję.
http://www.cozadzien.pl/radom/adam-bielan-centralna-instytucja-powstaje-w-radomiu/54943
Głównym zadaniem FPPP będzie wspieranie polskich firm w dostosowaniu się do wymagań przemysłu 4.0. - Chcemy najpierw w Radomiu, a potem w innych miastach tworzyć centra kompetencji, które będą uczyć przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować działalność i zwiększać produktywność – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.
W środę, 27 marca została powołana rada programowa fundacji, która przyjęła statut. Fundacją będzie kierować prezes Andrzej Soldaty, twórca Inicjatywy dla Polskiego Przemysłu 4.0 oraz współtwórca koncepcji Platformy Przemysłu Przyszłości.
Możliwe, że Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie mieć swoją siedzibę w dawnej Fabryki Broni, którą czeka remont.