Przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić agencję pośrednictwa pracy oraz miejsce, do którego zamierzamy się wybrać. Wszelkie wątpliwości w tej materii pomoże rozwiązać Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu, przy którym działa punkt konsultacyjny przeciwdziałający handlowi ludźmi.
Gdy punkt konsultacyjny zaczął funkcjonować w 2006 roku, do ośrodka trafiały kobiety, które za granicą były zmuszane do prostytuowania. - Tym kobietom udało się wyzwolić, ale często przed mężami, rodziną i przyjaciółmi ukrywały to, czym się zajmowały. Ich psychika była zachwiana. Jedna z nich miała z tego powodu myśli samobójcze - opowiada dyrektor ośrodka. - Często kobiety nabierają się na oferty typu "kelnerka do lokalu nocnego dla panów". Jadą, a potem okazuje się, że trafiły do domu publicznego. Nikt do końca nie wie, ile jest kobiet, które nie z własnej woli trafiły do takich miejsc. Udało im się oswobodzić, ale nigdy tego nie zgłosiły - ostrzega.
-
Osób, które zgłaszają się do nas, by przed wyjazdem do pracy za granicę
zasięgnąć informacji, z roku na rok, jest coraz mniej. Przez ostatni rok
było 20-30, a w te wakacje 16 - wyjaśnia dyrektor ośrodka.
Punkt
konsultacyjny przeciwdziałający handlowi ludźmi w Radomiu powstał w 2006
roku. Wówczas, w zakresie pomocy
prewencyjnej zostali przeszkoleni pracownicy, których dodatkowo wspierał
prawnik. Przez dwa lata ośrodek otrzymywał na ten cel fundusze, jednak po
dwóch latach kurek z pieniędzmi został zakręcony. Od tamtej pory
pracownicy placówki pracują społecznie.
Ośrodek posiada bazę, która zawiera dane teleadresowe konsulatów oraz organizacji pomocowych poza granicami Polski (uwzględnione kraje najczęściej odwiedzane przez naszych rodaków).
Jak uchronić się przed problemami?1. Firmę, która proponuje nam pracę, należy sprawdzić w rejestrze działalności gospodarczej. Wszelkiej pomocy w tym zakresie udzieli radomska placówka. Należy pamiętać, że każde prawidłowo funkcjonujące przedsiębiorstwo posiada swoją siedzibę. Kontakty z ewentualnym przyszłym pracodawcą oparte jedynie na rozmowach przez telefon komórkowy lub drogą e-mail także są podstawą do podejrzeń.
2. Jeśli oferta dotyczy stanowiska, na które właściwie nie posiadamy kwalifikacji i nie są one wymagane, a dodatkowo kusi nas dużymi zarobkami - jest to pierwszy sygnał do tego, aby sprawdzić firmę.
3. Przed wyjazdem należy zapoznać się z lista konsulatów i ambasad w miejscu, do którego jedziemy. Taką wiedzę zdobędziemy w punkcie konsultacyjnym przeciwdziałającym handlu ludźmi.
4. Gdy zdecydujemy się na wyjazd, należy wiedzieć, że żaden pracodawca, pilot wyjazdu czy opiekun NIE MA PRAWA ŻĄDAĆ OD NAS DOWODU TOŻSAMOŚCI/PASZPORTU/PRAWA JAZDY NA PRZECHOWANIE. Dokumenty przechowujemy sami - zawsze.
5. Przed wyjazdem należy z rodziną i przyjaciółmi ustalić hasło, które będzie oznaczało, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Pracodawcy, którzy mają wobec nas nieczyste zamiary, często pozwalają wykonać telefon do rodziny, celem ich uspokojenia. To szansa, aby zaalarmować rodzinę o kłopotach.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiuul. Malczewskiego 20 Btel. (48) 362-27-45e-mail:osrodek@tpd.radom.plpomoc@tpd.radom.pl