Za nami pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Przypomnijmy, każdy mieszkaniec mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden na projekt z puli podregionalnej. Przez 22 dni mieszkańcy mieli możliwość oddania głosów na 107 projektów. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie 63 projekty. - Oczywiście sukces będzie pełen wtedy, kiedy z powodzeniem zrealizujemy wszystkie projekty. W co wierzę. Jesteśmy bardzo zadowoleni i z procedury i z aktywności mieszkańców. W budżecie obywatelskim na 2021 r. także zarezerwowaliśmy 25 mln zł – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.
W sumie w BOM zagłosowało 37 880 osób, w tym 23 291 kobiet i 14 589 mężczyzn. Ostatniego dnia oddano najwięcej głosów: 6 636. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego - 27 proc.; nieco mniej głosów oddali mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – 21 proc. Z kolei w podregionie radomskim oddano - 10 proc. głosów. Najmniej głosów oddano w podregionie żyrardowskim – 1 proc.
Karetki dla MSS
W ramach puli ogólnowojewódzkiej pod głosowanie zostało poddanych 26 projektów. Ostatecznie zostało wybranych 14 projektów. Najwięcej głosów uzyskał projekt doposażenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w dwa ambulanse transportowe. Zdobył 4084 głosy.
- Gdy dowiedziałam się, że na Mazowszu rusza budżet obywatelski, od razu pomyślałam o naszym szpitalu. Od początku pandemii obserwowałam ilu ludzi pomaga tutejszemu szpitalowi w różny sposób, z dobrego serca. I pomyślałam, że i ja od siebie chciałabym dołożyć taką cegiełkę. Po rozmowie z przyjaciółmi doszłam do wniosku, że takim świetnym pomysłem będzie doposażenie szpitala w dwie karetki transportowe, które przyczynią się do poprawy jakości świadczonych usług dla wszystkich mieszkańców – mówi Katarzyna Wojtysiak, autorka projektu.
W ramach przyszłorocznego budżetu zrealizowane zostaną również m.in. VeloMazovia - Wschód - rowerowy szlak wschodniego Mazowsza (2961 głosów), program badań przesiewowych i wczesnej diagnostyki wad serca u noworodków (2561 głosów), budowa stref pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii (1888 głosów).
Miniogórd botaniczny w Radomiu
Na liście zwycięskich projektów w puli podregionalnej największą liczbę głosów – 3245 zdobył projekt budowy tężni solankowej w parku krajobrazowym w Rudce. Na drugim miejscu pod względem liczby oddanych głosów znalazła się budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z wiatą piknikową, małym placem zabaw i zapleczem sanitarnym na terenie kompleksu Szpitala Tworkowskiego. Na trzecim miejscu znalazł się projekt z Radomia, czyli utworzenie miniogordu botanicznego na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na ten projekt zagłosowało 1548 osób.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/dziedziniec-muzeum-malczewskiego-zdjecia/68383
- Naprawdę jestem zbudowany, że takie poruszenie wywarł wśród lokalnej społeczności i mieszkańców regionu ten mój skromny pomysł. Czuję się zobowiązany również jako autor projektu, żeby nie zawieść oczekiwań głosujących, żeby nasze założenia zawarte w projekcie zostały w sposób pełny zrealizowane. Mam nadzieję, że to miejsce, które dzięki budżetowi obywatelskiemu powstanie wpisze się na trwałe w mapę kulturalną zarówno miasta, jak i całego województwa. Dziękuje wszystkim, którzy oddali głos na ten projekt – mówił Marek Słupek, autor projektu.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Wszystkie osiem projektów, które zostały zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza z podregionu radomskiego zostanie zrealizowanych.