Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Członkami Komisji
Rewizyjnej zostali: Elwira Skoczek, Marek Szary oraz Grażyna Kuncewicz.
Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podsumował na piątkowym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym czteroletnią kadencję ustępującego zarządu i działalność w latach 2013 – 2016. Wśród najważniejszych prac podjętych przez Komitet, ustępujący zarząd uznał prowadzenie kolejnych kwest na rzecz ratowania najstarszych nagrobków na radomskiej nekropolii przy ulicy Limanowskiego oraz działania edukacyjne wśród młodego pokolenia radomian.
- Miniona kadencja, była dla nas czasem bardzo intensywnych prac, związanych z prowadzeniem kwest (zebraliśmy w ciągu tych 4 lat, kwotę ok. 164 tys.) i renowacją najstarszych i najpiękniejszych nagrobków, objętych ochroną konserwatorską, na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej – mówi Sławomir Adamiec. – To również znakomita współpraca z zarządcą i właścicielem cmentarza, parafią św. Wacława w Radomiu, księdzem dyrektorem Piotrem Zamarią oraz Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Radomiu. Obok tego największą satysfakcję, daje nam budowanie społecznej świadomości i potrzeby wspólnej troski o materialne i duchowe dzieło zabytków cmentarza. Przejawia się to, każdego roku w bardzo dobrych wynikach kwest i wielkiego zaangażowania wolontariuszy, wśród których obecni są w dużej mierze uczniowie radomskich szkół. Dla nas to największe powody do dumy i zachęta do społecznej pracy – podsumowuje Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu Komitetu.
W ciągu 22 lat istnienia, Komitet zebrał łącznie w czasie 32 kwest, ponad 580 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 nagrobków.
Z początkiem czerwca Komitet rozpoczął tegoroczne prace renowacyjne na radomskim cmentarzu; neoklasycystycznego nagrobeka Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz grobowca rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w, na którym wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę. Komitet zaprezentuje efekty prac konserwatorskich, na listopadowe święto Wszystkich Świętych.