Podczas poniedziałkowej (24 września) sesji radni zdecydowali o zmianach w uchwale w sprawie „ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe w autobusach komunikacji miejskiej”. Miasto chciało, by do listy uprawnionych do bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją dopisać posiadaczy Karty Rodziny z Osobą z Niepełnosprawnością. Dzięki tej uldze opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli zaoszczędzone kwoty przeznaczyć na inne cele – uzasadniali decyzję wnioskodawcy.
Komunikacja miejska w Radomiu jest od kilku lat coraz bardziej wygodna, ale przede wszystkim tańsza. I radomianie to doceniają, w większym stopniu korzystając z autobusów – mówił na posiedzeniu rady miejskiej wiceprezydent Konrad Frysztak. - Dlatego rezygnujemy z biletów jednorazowych. Zamiast takiego biletu, za to samo 3 zł – albo za 1,50 w przypadku ulgi - kupimy bilet 60-minutowy. To duże udogodnienie dla osób, które chcą skorzystać z kilku linii podczas jednej podróży.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/sesja-rady-miejskiej-zdjecia/50526
Bilet jednogodzinny ma być również zachętą dla osób, które uważają, że np. przejazd dwóch przystanków za 3 zł wypada za drogo, i dlatego rzadko korzystają z komunikacji miejskiej. „Brak w Radomiu biletu czasowego powoduje konieczność wnoszenia dwukrotnie wyższej opłaty za pojedynczą podróż przez przesiadające się osoby nabywające bilety jednorazowe” - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Ta uchwała pokazuje, że dbamy o osoby niepełnosprawne, ale także strawi, że mieszkańcy Radomia będą się mogli poruszać miejską komunikacją taniej. Bo bilet jednogodzinny umożliwi im swobodne przesiadki w ramach tych 60 minut – chwaliła pomysł władz miasta Magdalena Lasota.
http://www.cozadzien.pl/radom/trwa-sesja-rady-miejskiej-ogladaj-na-zywo/50494
Zdaniem Marka Szarego propozycja jest „ewidentnie wyborcza”. - Bo wnioskodawcy nawet się nie pofatygowali, żeby oszacować koszty wprowadzenia tych ulg – zauważył szef klubu radnych PiS.
Za wprowadzeniem darmowych przejazdów dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością i biletu jednogodzinnego głosowało 19 radnych; nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego; prawdopodobnie jeszcze w październiku.