Bogusław Dobrowolski urodził się w 1962 roku. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom otrzymał w 1990 r. na wydziale Ceramiki i Szkła. W swojej twórczości ceramicznej łączy zagadnienia rzeźby, malarstwa i grafiki. Jego ceramiczne formy, misy, dzbany przybierają często abstrakcyjne bądź organiczne kształty, w których ważną rolę odgrywa barwa i faktura. Tworzone obiekty to również portrety, postacie ludzkie a także przetworzone przez wyobraźnie figury zwierząt.
Wewnętrzna potrzeba harmonii prowokuje artystę do dbałości o szczegół w zgodzie z zasadami ceramicznego warsztatu.
Prowadzi pracownię ceramiczną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od 2008 roku jest komisarzem Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab-Oro w Orońsku.
https://www.cozadzien.pl/kultura/monumentalne-rzezby-z-nowego-jorku-juz-w-oronsku/75379
- Przestrzeń stanowi ważny, składowy element w poszczególnych etapach mojej pracy, poczynając od inspiracji poprzez samo tworzenie i eksponowanie obiektu. Rzeźby ceramiczne przedstawiają moją interpretację natury, próbę naśladownictwa barw, faktur, form i harmonii. Glina to bardzo cierpliwe medium dające się swobodnie kształtować, nadawać różnorodną fakturę i kolor. Czasem jednak nie wybacza błędów technologicznych pękając, czy krzywiąc w piecu ceramicznym. Praca z nią uczy pokory. Daje jednak twórcy nieskończenie dużo możliwości w realizacji swych twórczych zamierzeń. Na wystawie prezentuję prace rzeźbiarskie i naczyniowe powstałe w ciągu kilku ostatnich lat - mówi Bogusław Dobrowolski.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/boguslaw-dobrowolski-30-lat-pracy-tworczej-zdjecia/75416
- Bardzo się cieszę, że możemy prezentować prace tak wspaniałego artysty, przyjaciela Łaźni. Wystawa była przygotowywana już w 2020 roku, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy jej zaprezentować. Zapraszam wszystkich mieszkańców do podziwiania prac Bogusława Dobrowolskiego - mówi Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni.
Prace można oglądać w Galerii Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33. Wystawa będzie czynna do 24 września 2021 r.