- Warsztaty będą dotyczyły wyjątkowego tematu, jakim jest tradycja kolędowania wielkanocnego. Niegdyś w Polsce w tym okresie także kolędowano i czyniono to w podobny sposób, jak w okresie bożonarodzeniowym. Współcześnie mało kto ma tego świadomość, a i niewiele osób pamięta. W niewielu miejscach ta tradycja, a różnych formach się zachowała - mówi Czesław Pióro z Radomskiej Szkoły Tradycji.
Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, pedagogów, animatorów oraz osób zainteresowanych pracą z dziećmi.
W programie: tradycyjne zabawy ruchowe, wiosenne pieśni kolędnicze z różnych stron Polski, elementy rękodzieła oraz formy włączania tradycji i obrzędowości związanej z wiosną w pracę z dziećmi.
Warsztaty odbędą się w środę, 30 marca w godz. 14.00-20.00 w MOK Amfiteatr przy ul. Daszyńskiego 5. Poprowadzi je Karolina Ociepka, która zawodowo zajmuje się animacją i edukacją dzieci w obszarze tradycji i nie tylko. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: karolina@mozaikadzieciom.pl
Warsztaty odbywają się w Warszawie, Radomiu, Wrocławiu i Poznaniu, dlatego w zgłoszeniu organizatorzy proszą o zaznaczenie miasta. Kontakt telefoniczny do prowadzącej 693 101 587.
Strona wydarzenia - TUTAJ
Strona projektu : - TUTAJ
***
Karolina Ociepka - językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury). Pomysłodawczyni i współtwórczyni programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, kompanii artystycznej „Mozaika” oraz cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania”. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021. W ramach stypendium tworzy stronę internetową zawierającą informacje i materiały do pracy z dziećmi dotyczące wielkanocnych tradycji kolędniczych. W latach 2007-2009 pracowała w Komisji UNESCO na Łotwie, realizując projekty związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego regionu bałtyckiego. Od 2009 r. prowadzi interaktywne spektakle i koncerty dla dzieci oraz warsztaty dla dorosłych. Od 2013 r. współtworzy kapelę Przodki, w której gra na polskich bębnach tradycyjnych. W bieżącym roku współprowadzi w Polskim Radiu Dzieciom "Źródełko" - audycję o muzyce tradycyjnej. Słowem - kręci się głównie wokół tradycji i dzieci. A skoro mowa o kręceniu, bardzo lubi tańczyć - oberki i nie tylko. Mówią, że to po pradziadku Piotrze, który był ponoć najbardziej charakternym tancerzem na Pomykowie koło Przysuchy, skąd pochodzi.
Działanie realizowane jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.