Wypowiedzi Artura Standowicza o złej sytuacji finansowej radomskiego szpitala i co za tym idzie potrzebie zmian na stanowisku kierowniczym pojawiły się w trakcie jednego z wywiadów radiowych. Dyrektor Marek Pacyna przyznaje wprost, że zła sytuacja finansowa szpitala to efekt m.in. wprowadzonej ustawy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2022 r.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-prasowa-jerzego-zawodnika-zdjecia/99965
- Ustawa zmuszała szpitale do wprowadzenia od lipca 2022 r. podwyżek, których w całości nie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczył Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Jeżeli nie dostaliśmy pieniędzy, a jesteśmy szpitalem publicznym i nie wolno nam prowadzić żadnych działań komercyjnych, jeżeli mamy jednego płatnika, który dyktuje nam warunki i przekazuje środki, to co mamy zrobić? Ponadto, jeśli ktoś za dyrekcję podejmuje decyzję o podwyżkach dla wszystkich pracowników, gdzie średnia podwyżka w 2022 r. w całym szpitalu wyniosła 27 proc., to jak szpital może poradzić sobie z takimi problemami?
- Przynajmniej dwa razy do roku jest przedstawiana informacja radzie miejskiej dotycząca funkcjonowania szpitala. Zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, nigdy nie mieliśmy nic do ukrycia. Myślę, że nie ma drugiej takiej placówki w mieście, gdzie tak transparentnie prowadzone są finanse, a organizacja jest na wysokim poziomie. Wszyscy radni mają pełen dostęp do tego, co się dzieje - mówił Jerzy Zawodnik, zastępca dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Dziwi mnie to, bo pan Artur Standowicz był przez osiem lat przedstawicielem rządu Prawa i Sprawiedliwości, był wicewojewodą, terenowym przedstawicielem rządu i okazuje się, że niespecjalnie ma wiedzę na temat funkcjonowania służby zdrowia. Mówi, że miasto dokłada pieniądze. Miasto tylko zgodnie z ustawą, jeżeli jest ujemny wynik finansowy, był zobowiązany, bo już nie jest, do pokrywania ujemnego wyniku finansowego, ale dzięki dobremu zarządzaniu dyrektorowi Pacyny, praktycznie takiej sytuacji nie było przed wprowadzeniem ustawy za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości - dodaje Zawodnik.
Jak informuje Pacyna, obecnie zadłużenie radomskiego szpitala wynosi ponad 70 mln zł. Na tę kwotę składają się kredyty oraz zobowiązania wobec dostawców.