Przypomnijmy, zakończyła się adaptacja budynku Centrum Rehabilitacyjnego w Radomiu na potrzeby utworzenia szpitala tymczasowego. Obiekt został wyposażony w 80 specjalistycznych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 i sprzęt niezbędny do funkcjonowania szpitala. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci już 20 marca. - Po dzisiejszej wizycie mogę powiedzieć, że wszystko jest gotowe. Jest gotowe w tym sensie również, że przewidujemy jeszcze w dniu dzisiejszym wizytację przedstawicieli NFZ, którzy zdecydują o tym czy można otworzyć szpital dla pacjentów i mam nadzieję, że jeśli będzie taka potrzeba, a wszystko niestety wskazuje, że tak będzie, już w sobotę pierwsi pacjenci będą mogli rozpocząć leczenie - powiedział w czasie wizytacji szpitala Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Na terenie woj. mazowieckiego jest osiem szpitali tymczasowych. Jak mówi wojewoda, w tej chwili funkcjonuje sześć, lada dzień rozpocznie działalność szpital w Radomiu. Wojewoda chwali warunki jakie zostały stworzone dla pacjentów z COVID-19.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/szpital-tymczasowy-konferencja-wojewody-mazowieckiego-zdjecia/71440
- Warunki dla chorych, zapewnione dzięki zorganizowaniu tej placówki właśnie w pawilonie szpitalnym, pozwalają na leczenie w warunkach nie tylko profesjonalnych, ale także w takich, które zapewnią chorym ulgę w cierpieniu i maksimum komfortu w chorobie. Dodatkowo na terenie starego budynku szpitala powstaje w błyskawicznym tempie oddział intensywnej terapii, on będzie gotowy w ciągu kilku tygodni. Mam nadzieję, że już w połowie kwietnia być może trochę później - mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Po zawieszeniu Marka Pacyny, dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego za tworzenie szpitala odpowiada teraz Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia. Cieślik zapewnia, że kadra potrzebna do leczenia pacjentów jest zabezpieczona. Szpital podpisał umowy z kilkudziesięcioma lekarzami. - Na dzień dzisiejszy mamy skompletowany personel, aby uruchomić szpital tymczasowy od 20 marca. Szpital ma ułożone grafiki z lekarzami z którymi zawarliśmy różnego rodzaju formy umów, tak że do końca marca dyżury są już ustalone - mówi Andrzej Cieślik.
W szpitalu tymczasowym poza bazą łóżkową, znajduje się – jak zapewnia Totalizator Sportowy – najwyższej klasy sprzęt medyczny, to jest: kardiomonitory, instalacje tlenowe służące do podawania chorym tlenu, butle tlenowe, a także, aparaty do RTG czy USG. Oprócz tego oddział wyposażony jest w sprzęty endoskopowe, takie jak wieża endoskopowa i laryngoskop. Łóżka są wyposażone w urządzenia monitorujące stan zdrowia. Na dwóch poziomach kondygnacji sale dla pacjentów są wyposażone w instalację tlenową zasilaną z sieci instalacyjnej, a na jednym poziomie, zasilane są z butli tlenowych znajdujących się przy łóżkach pacjentów.