Wtorkowa Poranna Rozmowa rozpoczęła się od podsumowania poniedziałkowej sesji. Prowadzący Łukasz Kościelniak stwierdził, że obserwując kilka ostatnich sesji widać, że podczas obrad jest coraz więcej polityki, a coraz mniej merytoryki. - Zgodzę się z panem. Rada Miejska przestała być obiektywnym samorządowym organem władzy w Radomiu, a stała się areną pojedynków politycznych. Nie szuka się wspólnie jakichś rozwiązań, podpowiedzi, tego, co będzie lepsze dla Radomia tylko patrzy na to, jak komuś dokopać i nogę podłożyć - mówił Kazimierz Woźniak, radny niezależny.
https://dami24.pl/poranna-rozmowa/poranna-rozmowa-kazimierz-wozniak/25983
Dodał, że głównie są to ataki radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale patrząc chociażby na ostatnią sesję Rady Miejskiej, na personalne uwagi zdecydował się też wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Podwyżka za śmieci - radni znów na nie
Radni nie poparli złożonego na wczorajszej sesji projektu uchwały w sprawie podwyżek za odbiór odpadów komunalnych. Jak informował wiceprezydent Jerzy Zawodnik, temat wrócił, bo prosił o to jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mimo tego, propozycja nie została zaakceptowana przez radnych.
https://www.cozadzien.pl/radom/podwyzki-za-smieci-nie-bedzie/89611
- Wiceprezydent poinformował mnie, że był sygnał od radnych PiS-u, że ta uchwała może być podjęta pod jakimiś warunkami, ale ja nie znam dokładnie szczegółów. Takie postępowanie to dla mnie hipokryzja - stwierdził Woźniak.
Radny dodał, że podwyżki powinny zostać wprowadzone, żeby system odbioru odpadów bilansował się. - Za czasów prezydentury Andrzeja Kosztowniaka znaleźliśmy rozwiązanie, przez pierwsze lata mieliśmy nawet nadwyżkę w tym zakresie, ale jak wiemy, przy inflacji wszystko się zmieniło. Gdzie jest prawo, gdzie jest sprawiedliwość? Radni łamią przepisy ustawy w tej sytuacji - powiedział radny niezależny. Woźniak dodał, że radni Prawa i Sprawiedliwości z jednej strony chcą realizować inwestycje, ale z drugiej pozbawiają miasto dochodów.
III etap trasy N-S
Wczoraj władze miejskie poinformowały o podzieleniu III etapu trasy N-S na dwie części: jedna z nich zostanie zrealizowana, natomiast druga nie, bo brakuje na nią pieniędzy. Radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali na sesji uwagę, że gdyby inwestycja była realizowana wcześniej to obecnie nie byłoby z nią problemu. - Przepraszam bardzo, a czemu za czasów prezydenta Kosztowniaka przez 8 lat nie podjęto tego tematu? My mamy już zrealizowane dwa etapy. III etap jest najdłuższy i najtrudniejszy w realizacji, a jednocześnie jest to bardzo ważna i potrzebna inwestycja drogowa. Ja od samego początku proponowałem, żeby inwestycję podzielić na etapy - mówił Woźniak.
https://www.cozadzien.pl/radom/iii-etap-trasy-n-s-powstanie-tylko-odcinek-do-ul-kozienickiej/89596
Prowadzący zapytał, czy radni powinni wygospodarować środki na dokończenie całego III etapu i tym samym za wykonanie wariantu B, czyli od ul. Kozienickiej do ul. Żółkiewskiego. - Wystarczyło podjąć w grudniu uchwałę budżetową, przez którą straciliśmy ponad 30 mln zł. Byłyby środki na dokończenie tej inwestycji. Według mnie w najbliższych latach zrealizujemy cały III etap, a podzielenie budowy na dwa etapy uważam za dobre - dodał gość wtorkowej Porannej Rozmowy.
Co z programem Mieszkanie Plus?
Na poniedziałkowej sesji pojawili się również mieszkańcy bloków przy ul. Tytoniowej, którzy skorzystali z programu Mieszkanie Plus. Skarżyli się m.in. na rosnące opłaty oraz liczne niedoróbki i problemy w mieszkaniach. Ich dyskusji z władzami PFR przysłuchiwali się radni. - Ja dość negatywnie od samego początku oceniałem ten program. To jest porażka, tworzenie jakichś spółek, robienie tworów, które biorą pieniądze z banku. Nie do końca rozumiem też zasady wynajmowania mieszkań. Prosiłem o wytłumaczenie, jakie są zasady finansowania, ale nie uzyskałem odpowiedzi - powiedział Woźniak.
Mieszkańcy dodali, że taniej byłoby im wynająć obecnie mieszkanie na rynku komercyjnym. - Oczywiście, że to prawda, sam widziałem kilka ofert. Można znaleźć dwupokojowe mieszkanie, umeblowane, na poziomie od 2 do 2,5 tys. zł. Do czego to doszło, że budownictwo, które miało być korzystne dla młodych ludzi, stało się budownictwem komercyjnym? Do tego dochodzi jeszcze kwestia dochodzenia do własności, której do tej pory nie poznaliśmy - stwierdził Woźniak.
Ścieżka wokół fary
Na koniec poruszono wątek budowy ścieżki historycznej wokół kościoła farnego. - Bardzo fajna inicjatywa, ponieważ wpisuje się w historyczny kształt tego rejonu naszego miasta. Oczywiście możemy to finansować z budżetu, ale również mogą pojawić się darczyńcy prywatni - powiedział Woźniak, zapewniając, że być może sam przekaże swoje prywatne środki na ten cel.
https://www.cozadzien.pl/radom/powstanie-sciezka-historyczna-wokol-fary/89604