Decyzja o reaktywowaniu Radomskiej Nagrody Kulturalnej zapadła w listopadzie na sesji rady miejskiej. Po raz ostatni była ona przyznana w 2019 roku. Laureatem został wówczas prof. Andrzej Markiewicz, artysta-plastyk i dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (obecnie Uniwersytetu Radomskiego).
Radni zdecydowali nie tylko o ponownym przyznaniu Radomskiej Nagrody Kulturalnej, ale też o zwiększeniu puli nagród.
- Fundusze, które mamy zarezerwowane na tę nagrodę, to w tym roku 50 tys. zł. Postanowiliśmy, żeby była ta nagroda podzielona na kilka kategorii. To nie są kategorie obligatoryjne. Czekamy na zgłoszenia osób, instytucji, bo nagroda może być przyznana nie tylko konkretnym osobom, ale także instytucjom i stowarzyszeniom. Te kategorie to Wydarzenie Kulturalne Roku, Artysta Roku, Animator Kultury Roku, Manager Kultury Roku, Realizator Kultury Roku oraz osobno, jeżeli będzie taka potrzeba, za całokształt działalności kulturalnej - wylicza Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia.
Nie ma obowiązku, że w każdej kategorii nagroda zostanie przyznana. Komisja może również wyróżnić więcej niż jedną osobę lub podmiot w danej kategorii. W związku z tym kwota, którą otrzyma zwycięzca, może być różna, ale nie mniejsza niż 5 tys. zł.
- Na zgłoszenia kandydatur do tej nagrody czekamy do 10 lutego 2025 roku. Wszelkie informacje są także w zakładce na stronie internetowej naszego miasta w kulturze i tam już szukamy dalej nagrody, stypendia i wyróżnienia - tłumaczy wiceprezydent.
Laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej może być każdy mieszkaniec Radomia. Wyboru dokona komisja powołana przez prezydenta.
- Do tej komisji zaprosiłem zarówno przedstawicieli środowiska dziennikarskiego, jak i tych, którzy zajmują się kulturą. Do tego zaprosiliśmy przedstawicieli Radomskiej Rady Seniorów, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego i osób, które już wcześniej otrzymywały tego typu nagrodę. Chcielibyśmy, żeby ta nagroda była jak najbardziej obiektywnie przyznawana, żeby to spojrzenie było z różnych perspektyw - wyjaśnia Łukasz Molenda.
Radomska Nagroda Kulturalna ma być przyznana w ramach Kazików - dzień przed lub po Nagrodzie im. św. Kazimierza.
Nagroda wręczana jest od 1998 roku. Jej celem jest eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenianie tych, które w największym stopniu promują Radom - przede wszystkim na forum ogólnopolskim.
Radomska Nagroda Kulturalna przyznawana jest artystom, organizatorom działalności kulturalnej, pracownikom, animatorom i popularyzatorom kultury oraz podmiotom prowadzącym działalność kulturalną.
Wśród laureatów znaleźli się m.in. prof. Andrzej Markiewicz, Waldemar Dolecki, Robert Czesław Pióro, Izabella Mosańska, Maciej Żółtowski, czy Piotr Dąbrówka.