Uroczystość odbyła się 15 marca w delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Odznaczenia wręczyli Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki i Krzysztof Murawski, kierownik delegatury.
- Wszystkie odznaczone osoby są związane z Radomiem i ziemią radomską. Są to osoby, które w różnym czasie i w różny sposób przyczyniły się do naszej wolności, niepodległości i w momencie próby nie zawahały się ryzykować własnym zdrowiem i życie, aby walczyć o wolną Polskę - mówił Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej, odznaczony został pan Jerzy Ryszard Kłosowski, powstaniec warszawski. Odznaczenie odebrała jego córka, Małgorzata Ochacka.
- Jedyny z rodziny brał tak czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Dzieciom, wnukom, a nawet prawnukom przekazał te cenne wartości, jakimi kierował się w swoim życiu - mówiła Małgorzata Ochacka. - Jako ranny trafił z Warszawy do obozu do Skierniewic i stamtąd udało mu się uciec do Radomia. Byłam pod ogromnym wrażeniem taty, że wojna i ciężkie przeżycia nie zabiły w nim ducha optymizmu, radości, pomocy. On nigdy nie zwątpił w drugiego człowieka i zawsze był gotowy pomóc.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, odznaczony został pan Jerzy Wojciech Wdowiak. Odznaczenie zadedykował wszystkim tym, którzy razem z nim współpracowali w Zakładach Metalowych.
- Swoją działalność społeczno-polityczną rozpocząłem w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Jestem byłym pracownikiem Zakładów Metalowych, gdzie przepracowałem 30 lat. Na pierwszych wolnych wyborach zostałem wybrany na przewodniczącego „Solidarności” w zakładzie maszyn do pisania - opowiadał Wdowiak. - W okresie stanu wojennego, ale i po nim, w naszych zakładach wciąż była kontynuowana tajna działalność. Wspieraliśmy tych wszystkich, którzy byli internowani. Pomagaliśmy rodzinom i staraliśmy się przywrócić naszych kolegów do pracy.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/uroczystosc-wreczenia-odznaczen-panstwowych-zdjecia/90062
Poniżej przedstawiamy listę wszystkich odznaczonych:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
odznaczona została pani Józefa Goryca
- odznaczenie odebrał syn, pan Zbigniewa Goryca
W czasie wojny prowadziła tajne nauczanie dzieci i osób dorosłych. Uczyła języka polskiego, historii oraz geografii. Od lipca 1944 r., aż do momentu przejścia w 1971 r. na emeryturę, pracowała w swoim zawodzie w Szkole Podstawowej w Jedlni-Letnisku.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczona została pani Teodora Gaca
Była aktywną działaczką Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Włączyła się czynnie w kolportaż na terenie Radomia i okolic materiałów bezdebitowych przez co została zatrzymana przez Wydział Śledczy Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu za posiadanie nielegalnych wydawnictw.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczony został pan Ryszard Kurasiewicz
- odznaczenie odebrała córka, pani Aneta Bińkowska
31 sierpnia 1983 roku wziął udział w demonstracji pod kamieniem upamiętniającym wydarzenia radomskiego Czerwca 1976 r.. W związku z tym został, pod pozorem agresywnej postawy, zatrzymany a następnie tymczasowo aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Radomiu.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczona została pani Stanisława Lis
Była aktywną działaczką Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" w Radomskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Radoskór". Po zdelegalizowaniu związku i wprowadzeniu stanu wojennego podjęła dalszą działalność niepodległościową w podziemnych strukturach „Solidarności". W ramach tej działalności m.in. czynnie włączyła się w kolportaż na terenie Radomia i okolic materiałów bezdebitowych (m.in. Wolnego Robotnika). Obok kolportażu czynnie uczestniczyła w organizowanych Mszach za Ojczyznę, zajmowała się zbiórką pieniędzy na pomoc dla internowanych oraz ich rodzin i utrzymywała kontakty z przedstawicielami środowiska opozycyjnego z terenu Radomia.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczony został pan Andrzej Ryszard Matysiak
Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w strukturach konspiracyjnych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" o nazwie Tymczasowa Komisja Koordynacyjna w Pionkach - w grupie „Klub Niepodległości". W ramach tej struktury zajmował się kolportażem wydawnictw bezdebitowych.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczony został pan Władysław Pająk
Był uczestnikiem wydarzeń mających miejsce w Radomiu 25 czerwca 1976 r. W 1980 r. był jednym ze współzałożycieli i działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu. Od początku 1982 r. zajął się organizacją zbiórek pieniężnych i innej pomocy materialnej dla internowanych kolegów oraz ich rodzin. W latach 1982-1989 działał w strukturach podziemnej „Solidarności" zajmując się m.in. kolportażem nielegalnych wydawnictw oraz innych gazet i ulotek.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej
odznaczony został pan Henryk Leszek Szczęsny
Wziął czynny udział w strajku mającym miejsce w Radomiu 25.06.1976 r. Wówczas w Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do pochodów i demonstracji, zakończonych starciami z MO. Henryk Szczęsny został zatrzymany i tymczasowo aresztowany, a sprawę wraz z aktem oskarżenia skierowano do sądu. Został oskarżony m.in. o udział w zbiegowisku publicznym, którego uczestnicy dopuścili się gwałtownego zamachu na funkcjonariuszy publicznych.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
odznaczony został pan Jerzy Wojciech Wdowiak
Od 1980 r. należał do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Zajmował się również kolportażem nielegalnej prasy podziemnej, m.in. "Tygodnika Mazowsze" wśród pracowników wydziału elektrycznego E-3, za które pobierał różne kwoty pieniężne, przekazywane następnie na podziemną działalność "Solidarności". Po ogłoszeniu stanu wojennego był również jednym z głównych inicjatorów manifestacji organizowanych w Zakładach Metalowych. W późniejszych latach był jednym z aktywnych działaczy "Solidarności", reprezentujących pracowników radomskich Zakładów Metalowych.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
- za zasługi dla Niepodległej
odznaczony został pan Jerzy Ryszard Kłosowski
- odznaczenie odebrała córka, pani Małgorzata Ochacka
W czasie wojny zajmował się przekazywaniem informacji oraz żywności do Getta Warszawskiego. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił funkcję gońca w plutonie sanitarnym "Granat" Okręgu Warszawa AK na Mokotowie. Pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu AK w Radomiu.